zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym

13:21, 20.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Podpisanie ustawy o Funduszu Medycznym, to bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim dla polskich pacjentów, rodziców, którzy martwią się o zdrowie swoich dzieci – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Powołanie Funduszu Medycznego prezydent zapowiedział w marcu, a pod koniec czerwca złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

– To bardzo ważny dla mnie moment, ale mam nadzieję, że przede wszystkim jest to bardzo ważny moment dla polskich pacjentów, dla rodziców, którzy wychowują i na co dzień martwią się ogromnie o zdrowie swoich dzieci, często dotkniętych chorobami rzadkimi czy nowotworowymi – powiedział mówił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Podkreślił, że ustawa o Funduszu Medycznym była jednym z przedmiotów dyskusji podczas kampanii wyborczej.

– Dyskutowaliśmy wtedy o tym, jak pomóc w przypadkach, które do niedawna wydawały się beznadziejne, przede wszystkim ze względu na trudność w pomocy i trudność w uzyskiwaniu środków na terapię, na leczenie – wskazywał Duda.


Prezydent zapowiada powstanie Funduszu Medycznego z budżetem niemal 3 mld zł rocznie
 
 
 
...
 
Jak mówił, wtedy właśnie pojawiła się idea stworzenia specjalnego funduszu, który będzie umożliwiał finansowanie „takich jednak, mimo wszystko wyjątkowych sytuacji, pomoc w tych przypadkach, w których rodzice często zrozpaczeni, zapłakani, poszukiwali środków finansowych po różnego rodzaju fundacjach, błagali o pomoc".


Prezydent Duda: państwo polskie przeznaczy na zdrowie Polaków niemal 107 mld zł rocznie
„Fundusz Medyczny to element dopełniający system”

– Fundusz Medyczny to element dopełniający system, dzięki któremu każdy będzie miał możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że Fundusz Medyczny to element „dopełniający system”. – Taka jest jego rola. Po to, aby każdy miał tę potencjalną możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach. Mam nadzieję, że będzie to ratunek dla dzieci, a przede wszystkim ulga dla skołatanych trudną sytuacją rodziców – podkreślił Andrzej Duda.

Wskazywał, że Fundusz Medyczny będzie funduszem ratunkowym, szczególnie ważny dla dzieci i ich rodziców.

– On będzie dysponował środkami, które będą mogły być przeznaczone na leczenie chorób rzadkich, będzie dysponował środkami, które będą mogły być przeznaczone w konkretnych trudnych przypadkach na wsparcie leczenia chorób onkologicznych przede wszystkim u dzieci, będzie mógł być także wykorzystany (...) w przypadkach, w których konieczne będzie realizowanie różnego rodzaju zakupów infrastrukturalnych, chociażby o charakterze interwencyjnym: czy po to, żeby kupić najnowocześniejszy sprzęt czy po to, żeby inwestować w różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania – wyliczał prezydent.
„To ustawa ponad jakimikolwiek politycznymi uwarunkowaniami czy podziałami”

Andrzej Duda dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za poparcie jego inicjatywy, a także ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, a także jego poprzednikowi Łukaszowi Szumowskiemu za pracę nad ustawą. Szczególne podziękowania prezydent złożył profesorowi Piotrowi Czaudernie – szefowi sekcji ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju.

Duda podziękował także parlamentarzystom za jednomyślnie poparcie ustawy o Funduszu Medycznym, przypomniał, że opowiedziało się za nią 440 posłów.

– Można więc śmiało mówić, że jest to ustawa, która jest ustawą całkowicie ponad jakimikolwiek politycznymi uwarunkowaniami czy podziałami za co ogromnie dziękuję – podkreślił prezydent.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych