zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

11:24, 19.11.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.


Podziel się:   Więcej

Prezydent powiedział po podpisaniu ustawy, że sądzi, iż to ważny moment. – To jest ustawa, która – mam nadzieję - przyniesie dwa zasadnicze skutki. Po pierwsze poprawi sytuację przyszłych polskich emerytów, tzn. tych, którzy dzisiaj jeszcze cały czas pracują, tych, którzy dziś są jeszcze, można powiedzieć, w kwiecie wieku i w związku z tym gromadzą dzisiaj pieniądze na swoje emerytury – powiedział Andrzej Duda podczas poniedziałkowej uroczystości na GPW w Warszawie.

Dodał, że zmiana poprawi też sytuację „tych, którzy funkcjonują na rynku gospodarczym w Polsce”.

– Bowiem eksperci nie mają specjalnych wątpliwości, że potrzebne nam jest zgromadzenie kapitału w naszym kraju, w naszej gospodarce – powiedział. Zaznaczył, że pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić, jak zgromadzić kapitał, który będzie mógł wspomagać rozwój gospodarczy, który będzie mógł stanowić bazę dla dalszego rozwoju Polski.

– Najlepszą metodą jest powszechne oszczędzanie – podkreślił.


Nowa forma oszczędzania na emeryturę. Prezydent podpisze ustawę o PPK
 
 
 
...
 
„Nie ma żadnych wątpliwości, że PPK są korzystne dla pracowników”

– Nie ma żądnych wątpliwości, że system Pracowniczych Planów Kapitałowych jest korzystny dla pracowników – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że PPK pozwolą zbudować bazę pod bezpieczny system emerytalny w Polsce.

– Czy to jest korzystne dla pracowników? Nie ma żadnych wątpliwości, że to jest korzystne dla pracowników, jeżeli weźmiemy cały zespół czynników, które występują w tym projekcie, w tym projekcie oszczędzania – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że jedną z głównych zalet PPK jest to, że jest to system dobrowolny. Można z niego zrezygnować, ale i także w każdej chwili wrócić – tłumaczył. – Jednocześnie mamy tę specyficzną składową, że (obywatel – PAP) nie odkłada na swoją emeryturę sam, ale jest wspierany przez pracodawcę i państwo. Jest to na pewno sposób lepszy (na oszczędzanie na emeryturę – PAP) niż samodzielne odkładanie pieniędzy w banku – wskazał prezydent.

Andrzej Duda ocenił, że PPK pozwoli też zbudować potencjał kapitałowy naszego kraju, tworzyć oszczędności będące bazą do wzrostu PKB i inwestycji.

– Mam nadzieję, że ten system PPK budujący tę przyszłą bazę z jednej strony kapitałową, a drugiej emerytalną dla przyszłych pokoleń, będzie w Polsce funkcjonował dobrze, będzie w Polsce funkcjonował lepiej niż to, z czym mieliśmy do tej pory (do czynienia - PAP). Że to będzie ten pomysł, który pozwoli nam na zbudowanie dobrej przyszłej bazy pod bezpieczny stan emerytalny Polaków – powiedział prezydent.Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Czerwińska: Mamy systemowy mechanizm dodatkowego gromadzenia oszczędności na emeryturę

Podpisanie przez prezydenta ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych oznacza, że mamy w Polsce pierwszy, w pełni prywatny, w pełni dobrowolny, długoterminowy, systemowy mechanizm dodatkowego gromadzenia oszczędności na emeryturę - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

– Celem tego systemu jest budowa silnej polskiej gospodarki. Gospodarka, żeby się rozwijać, potrzebuje kapitału. Budując system długoterminowych oszczędności, zmieniając ich skalę i strukturę, budujemy możliwości pozyskania kapitału na wiele inwestycji, które w polskiej gospodarce będą przyczyniały się do rozwoju długoterminowego – powiedziała minister Czerwińska.

Jej zdaniem Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązanie systemowe, długoterminowe, dobrowolne i – jak dodała – miejmy nadzieję, że będzie powszechne.

Teresa Czerwińska zwróciła uwagę, że jest to system solidarny, partycypują w nim trzy strony: pracownik i pracodawca, którzy wpłacają składki, oraz państwo, które płaci składkę powitalną i dodatkową, w każdym roku oszczędzania. To przejaw odpowiedzialności państwa za dobrobyt obywateli – podkreśliła Teresa Czerwińska.


Sejm będzie dalej pracował nad ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Borys: PPK to jedna z największych reform gospodarczych po roku 1989

– Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością jedna z największych reform gospodarczych po 1989 roku w Polsce – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że reforma ta dotyczy systemu emerytalnego i bezpieczeństwa finansowego Polaków.

– Pracownicze Plany Kapitałowe to z pewnością jedna z największych reform gospodarczych po 89' roku w Polsce. Jestem przekonany, że jest to reforma, która dotyczy jednego z najważniejszych obszarów na przyszłość, bo dotyczy systemu emerytalnego, bezpieczeństwa finansowego Polaków w sytuacji, kiedy społeczeństwo się starzeje i trzeba przeciwdziałać tym negatywnym trendom, budując większy bufor oszczędności emerytalnych Polaków, którzy – niestety, jak wiemy – tę skłonność do oszczędzania jak dotąd mają dosyć niską – powiedział Borys podczas uroczystości podpisania przez prezydenta ustawy o PPK.

W ocenie szefa PFR, jest bardzo dobry moment na wdrożenie tej reformy.

– Mamy silny wzrost gospodarczy. Polacy mają coraz wyższe dochody, tworzą nadwyżki finansowe w swoim budżecie domowym, rynek pracy stał się rynkiem pracownika – wskazywał. Podkreślił jednocześnie, że PPK „oczywiście nie rozwiążą wszystkich problemów dotyczących tych wyzwań, ale mogą być bardzo silnym fundamentem budowy silniejszego systemu emerytalnego w Polsce i budowy tego bezpieczeństwa finansowego Polaków”.

Borys przekazał, że partnerzy społeczni pozytywnie zaopiniowali ustawę o PPK, co – jego zdaniem – „daje szansę, że będzie to system stabilny w długim terminie i do którego Polacy będą mieli zaufanie”.


Rząd zajmie się projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Wysokość składki

Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Ustawa zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową „opłatę powitalną” w wysokości 200 zł.


Sejm uchwalił ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych