zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Polska wieś staje się wizytówką Rzeczpospolitej

12:15, 13.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Polska wieś jest czysta, schludna, zadbana, staje się wizytówką Rzeczpospolitej – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas odbywającej się w Belwederze uroczystości związanej z zakończeniem XVII Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.


Podziel się:   Więcej

Prezydent zauważył, że jesteśmy w bardzo radosnym okresie roku – z punktu widzenia rolników – czasie dożynek, pewnego podsumowania. Takim podsumowaniem, jak wskazał, w jakimś sensie jest też konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.

– Dzisiaj, kiedy popatrzy się na polską wieś, każdy widzi (...), jak bardzo ona się zmieniła na przestrzeni ostatnich 30 lat. To zupełnie inne gospodarstwa rolne, to zupełnie inne obszary wiejskie niż to, z czym mieliśmy do czynienia w 1989 r., kiedy rozpoczynały się przemiany – mówił prezydent.

– Dziś polska wieś jest nowoczesna, dziś polska wieś jest piękna, dziś polska wieś jest czysta, schludna, zadbana i to jest w tej chwili stały element każdego zakątka naszego kraju. To bardzo ważne, dziękuję za to, bo polska wieś - śmiało można powiedzieć - staje się wizytówką Rzeczpospolitej – podkreślił.

Dodał, że polska wieś jest także bezpieczniejsza – dla rolników i ich rodzin.


„Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Spotkanie prezydenta z laureatami konkursu
 
 
 
...
 
Ardanowski: Nowoczesne rolnictwo funkcjonuje w symbiozie z przyrodą

– Promujemy nowoczesne rolnictwo, które funkcjonuje w symbiozie z przyrodą – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa „chcemy żeby w ramach rozwoju zrównoważonego, jak najwięcej ludzi mieszkało na obszarach wiejskich, żeby zachować żywotność społeczną i ekonomiczną na wsi”.

Dodał, że chce rozwijać rolnictwo w oparciu o gospodarstwa rodzinne, które stanowią ważny element struktury społecznej, ale również są sprawne ekonomicznie. Wskazał, że małe gospodarstwa również mają racje bytu, ale muszą zajmować się innymi działaniami, niż duże gospodarstwa korzystające z efektu skali. Jak wymienił może to być m.in. przetwórstwo w gospodarstwach, handel detaliczny, etc.

– Promujemy również w UE rolnictwo zrównoważone, które funkcjonuje w symbiozie z przyrodą – podkreślił Ardanowski. – Paradygmat rolnictwa, gdzie nowoczesnością nazywano jak największe plony, bez liczenia się z konsekwencjami i ilością chemii zastosowanej, to nie jest nowoczesne rolnictwo – dodał.

Według ministra nowoczesne rolnictwo to takie, które daje wysokie plony, daje dobre zbiory, daje żywność wysokiej jakości. Żywność wytwarzaną tak, by nie pogorszyć warunków przyrodniczych.

Jak wskazał, to pomoże stworzyć rolnictwo, które będzie naszą wielką szansą na rynkach europejskich i światowych. Dodał, że to wymaga dużej wiedzy m.in. w kwestii stosowania środków chemicznych, tylko wtedy kiedy są niezbędne i tylko w niezbędnej ilości.


Prezydent Duda: Chcemy równego rozwoju państwa
Konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne”

W XVII Ogólnokrajowym Konkursie „Bezpieczne gospodarstwo rolne” wzięły udział 1153 gospodarstwa indywidualne. Celem organizowanego od 2003 r. przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkursu jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.

Patronat Honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.