zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda powołał Danutę Dmowską-Andrzejuk na ministra sportu

09:56, 05.12.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

– Jestem przekonany, że nowa minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk stworzy doskonały zespół, świetnie wykonujący zadania, ale przede wszystkim, że jej kadencja będzie pasmem sukcesów dla polskiego sportu i dla Rzeczpospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania Danuty Dmowskiej-Andrzejuk na stanowisko ministra sportu.


Podziel się:   Więcej

Prezydent powiedział, że cieszy się z zakończenia okresu formowania rządu po ostatnich wyborach parlamentarnych.

– Cieszę się, że to wszystko odbywa się w sposób tak stabilny. A przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi i bardzo się cieszę, że na to ważne stanowisko ministra sportu w polskim rządzie wybrał i wskazał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej ważnej funkcji – powiedział.

Podkreślił, że minister Danuta Dmowska-Andrzejuk jest przede wszystkim wspaniałym polskim sportowcem.

– Jest to, śmiało można powiedzieć, wielka kariera sportowa, a w związku z tym także i znajomość sportu światowego, polskiego, ale przede wszystkim sportu profesjonalnego, właściwie od podszewki - powiedział prezydent. – Zwłaszcza, że jest to znajomość sportu nie tylko od strony zawodnika, ale - biorąc pod uwagę także i losy życiowe pani minister - jest to znajomość polskiego i światowego sportu także od strony organizacyjnej i trenerskiej - dodał prezydent.

– Nie mam w związku z tym żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o znajomość materii, którą pani minister ma się zajmować i o dobre prowadzenie spraw polskiego sportu udało się znaleźć (...) ministra sportu, który z całą pewnością doskonale spełni pokładane nadzieje - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent powoła w skład rządu nową minister sportu
 
 
 
...
 
„Jestem przekonany, że nowa minister sportu stworzy doskonały zespół”

Prezydent podkreślił, że nowa minister jest osobą niezwykle sympatyczną i ujmującą. Wyraził przekonanie, że tak będzie także w kontaktach osobistych ze sportowcami i innymi osobami, z którymi przyjdzie się jej spotykać, realizując obowiązki ministra sportu.

Andrzej Duda powiedział, że jest także przekonany, iż stworzy ona „doskonały zespół, który będzie świetnie wykonywał zadania, ale przede wszystkim, że będzie to pasmo sukcesów dla polskiego sportu, ale także dla Rzeczpospolitej”.

– Będzie to nie tylko opieka nad sportowcami, ale też opieka nad sportem amatorskim, opieka nad szeroko pojętą kulturą fizyczną, także dbałość o polskie obiekty sportowe, o inwestycje, które są w tym zakresie potrzebne. Jestem przekonany, że to młode spojrzenie pani minister, takie śmiałe widzenie nowoczesnego rozwoju, jakie jest potrzebne sportowi w każdej jego dziedzinie i w każdym jego calu, tutaj z pewnością będzie doskonale realizowane – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że „wszyscy trzymają kciuki za powodzenie jej misji.

Nowa minister sportu ma 37 lat. Jako zawodniczka odniosła wiele sukcesów w szermierce - największy to tytuł mistrzyni świata w szpadzie w 2005 roku. Zawodowo od lat związana z wojskiem. Z wykształcenia jest magistrem wychowania fizycznego; ukończyła też architekturę wnętrz. Prywatnie żona wicemistrza olimpijskiego w szpadzie Roberta Andrzejuka i matka dwójki dzieci.

Ministerstwo Sportu było jedynym resortem, który podczas powoływania nowego rządu Morawieckiego - 15 listopada - nie został obsadzony.

Witold Bańka, który był ministrem sportu w poprzednim rządzie Morawieckiego, został szefem Światowej Agencji Antydopingowej. Formalnie na urząd ministra sportu został powołany premier. We wtorek Morawiecki poinformował, że kandydatką na ministra sportu jest Dmowska-Andrzejuk.