zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Radio Maryja i wspólnota skupiona wokół stacji to fenomen duchowy, medialny i społeczny

07:47, 08.08.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Radia Maryja i wspólnota skupiona wokół stacji to fenomen duchowy, medialny i społeczny - napisał w liście do uczestników spotkania środowisk Radia Maryja w Toruniu prezydent RP Andrzej Duda. Jak ocenił, bez stacji nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego.


Podziel się:   Więcej

W 14. Dziękczynieniu w Rodzinie - dorocznym spotkaniu środowiska Radia Maryja w Toruniu - wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych, a także tłumy wiernych z całego kraju.

„Radio Maryja i wspólnota skupiona wokół tej stacji to wspaniały duchowy, medialny i społeczny fenomen” - napisał w liście do uczestników wydarzenia prezydent RP Andrzej Duda. List odczytała szefowa jego kancelarii.

„Bez jego udziału nie sposób wyobrazić sobie polskiego życia publicznego i nie sposób wyobrazić sobie narodowej debaty poświęconej najważniejszym dla Polski sprawom” - dodał prezydent Duda. Dziękował wszystkim współtworzącym „Rodzinę Radia Maryja” za służbę ojczyźnie, podtrzymywanie ducha patriotyzmu i kultywowanie dziedzictwa wiary i tradycji, „które czyni nas Polakami”. Duda podkreślił, że należy też docenić „obywatelską wrażliwość, odpowiedzialność i zaangażowanie”.

Prezydent: Rodzinom ofiar wypadku autokaru w Chorwacji składam wyrazy współczucia
Mszy świętej przewodniczył bp toruński Wiesław Śmigiel. Podkreślał on rolę Radia Maryja w ewangelizowaniu Polaków. Dziękował za całe środowisko przepojone „głęboką wiarą i miłością do ojczyzny”.

Minister Czarnek podziękował uczestnikom spotkania. - Jesteście absolutnie niezbędni w procesie wychowawczym, wychowywania młodych pokoleń Polaków - powiedział. W ocenie szefa MEiN „rodzice i dziadkowie nie mogą abdykować - mają władzę wychowawczą”. - To oni w pierwszej kolejności, czyli wy, my wszyscy, mamy święty obowiązek wychowywać młode pokolenia - wskazał Czarnek.

W ramach spotkania środowisk Radia Maryja na placu przed Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II stanęła Mobilna Strefa Zdrowia.
Projekt „Zdrowe Życie” to ogólnopolska akcja zainaugurowana 3 czerwca przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ma promować profilaktykę zdrowotną wśród Polaków. Temu mają służyć bezpłatne badania, konsultacje medyczne i edukacja zdrowotna. Projekt przygotowano przy współpracy czterech instytucji: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia i PZU SA.

Podczas briefingu prasowego w Toruniu minister edukacji mówił, że ten program wpisuje się w kierunek działań szefowanego przez niego resortu w ramach wychodzenia z epidemii COVID-19. - Chcemy współpracować w ramach tego programu głównie na polu edukacyjno-informacyjnym - podkreślił Czarnek.

Przemawiająca w imieniu wszystkich szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych mówiła o wielkim bólu i stracie w obliczu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.
- W tym dzisiaj radosnym dniu dotarła do nas bardzo smutna informacja o wypadku polskiego autokaru. Pielgrzymi jadący do Medjugorie na terenie Chorwacji mieli wypadek. Są ofiary śmiertelne, są ranni. Wiemy, że minister Adam Niedzielski udał się na miejsce. Z tego miejsca — w imieniu nas wszystkich — tutaj zgromadzonych, biorących udział w konferencji prasowej, ale myślę, że w imieniu wszystkich zgromadzonych tu pielgrzymów składamy rodzinom bardzo serdeczne wyrazy współczucia. Jesteśmy z wami w myśli i w modlitwie - powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.

Prezydent Andrzej Duda: Zapobiegliśmy przełamaniu granicy