zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy

07:33, 25.02.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim; prezydenci omówili m.in. program szczepień przeciw COVID–19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestie sankcji na Nord Stream2 – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

„Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematy: program szczepień przeciw COVID 19, bezpieczeństwo energetyczne i kwestia sankcji na Nord Stream 2, sytuacja na wschodzie Ukrainie, współpraca gospodarcza i infrastrukturalna oraz kalendarz wzajemnych wizyt w 2021 roku” – poinformował na Twitterze w środę wieczorem prezydencki minister.

Na Ukrainie w środę ruszyły szczepienia przeciw Covid–19. Dzień wcześniej na Ukrainę dotarła pierwsza partia szczepionki obejmująca 500 tys. dawek preparatu Covishield opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki i AstraZenekę. Jest on produkowany w Indiach przez firmę Serum Institute of India.

Kampania szczepień na Ukrainie ruszyła z opóźnieniem; władze zapowiadały, że szczepienia rozpoczną się w połowie miesiąca. Według planu do końca 2022 roku zaszczepiona ma zostać co najmniej połowa populacji liczącej ok. 40 mln mieszkańców Ukrainy.

Budowie gazociągu NordStream2 ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

W sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie uczestniczącą w budowie rurociągu barkę Fortuna i jej właściciela KWT–Rus.

Duda i Zełenski w deklaracji: Należy zapewnić możliwości poszukiwań i ekshumacji ofiar konfliktów XX w.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych