zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i premierem Johnsonem

15:23, 14.06.2021;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

Podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda odbył dwustronne rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz prezydentem USA Joe Bidenem – poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki międzynarodowej Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Szczerski podkreślił, że do spotkania prezydentów USA i Polski doszło na marginesie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego a rozmowa dotyczyła „współpracy polsko-amerykańskiej na forum NATO, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa wschodniej flanki i przyszłości wspólnych projektów polsko-amerykańskich w zakresie bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego”.

Jak dodał, „spotkanie z prezydentem Bidenem odbyło się na prośbę strony amerykańskiej”.


W Brukseli rozpoczyna się szczyt NATO. Wśród tematów odpowiedź na działania Rosji i Chin

Wcześniej prezydent Duda rozmawiał też z premierem wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i prezydentem Francji Emmenuelem Macronem.Inicjatywa NATO 2030. Szczyt przywódców krajów Sojuszu

„Nie ma dzisiaj żadnego kryzysu w relacjach polsko-amerykańskich”


Szczerski podkreślił w poniedziałek w rozmowie z Polskim Radiem, że „nie ma dzisiaj żadnego kryzysu w relacjach polsko-amerykańskich”. – Polska jest nadal ważnym sojusznikiem USA w ramach NATO, a USA są ważnym sojusznikiem Polski w ramach NATO. Projekty wojskowe, dotyczące bezpieczeństwa, projekty infrastrukturalne, ekonomiczne polsko-amerykańskie normalnie się rozwijają. Mamy wyłącznie element różnej oceny – naszej krytycznej oceny – decyzji dotyczących projektu Nord Stream 2 – oświadczył szef Biura polityki Międzynarodowej.

Wchodząc na szczyt NATO, prezydent Duda podkreślił swoją satysfakcję z projektu deklaracji końcowej szczytu. – Zawiera on kilka bardzo ważnych dla Polski stwierdzeń. Mam nadzieję, że zostanie zaakceptowany przez przywódców państw i rządów w takiej postaci, w jakiej został wynegocjowany – powiedział prezydent.

Dodał, że oczekuje, „że rzecz jasna będziemy wzmacniać bezpieczeństwo na wschodniej flance”, przy zachowaniu zasady NATO 360 stopni – utrzymywania gotowości Sojuszu do działań na wszystkich kierunkach i odpowiedzi na różnego typu wyzwania.


Szczyt NATO. Oczekiwania strony polskiej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych