zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bułgarii o polityce klimatycznej

10:57, 20.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje rozmowy z liderami regionu poprzedzające szczyt klimatyczny; we wtorek rozmawiał z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem – poinformował we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

Szczyt klimatyczny odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia.

Szczerski podkreślił, że prezydent Andrzej Duda kontynuuje rozmowy z liderami regionu poprzedzające to wydarzenie.

– Dziś odbyła się rozmowa z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Bułgaria sprawuje w tym roku prezydencję w Inicjatywie Trójmorza – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zaznaczył, prezydenci zgodzili się, że z punktu widzenia państw Trójmorza w kontekście polityki klimatycznej najistotniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema elementami: zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, ochroną środowiska naturalnego oraz zapewnieniem sprawiedliwej transformacji uwzględniającej społeczny wymiar tej polityki.


Prezydent Duda zaproszony przez prezydenta Bidena na szczyt klimatyczny
– Takie warunki brzegowe są szczególnie istotne dla państw naszego regionu, które podejmują ogromne wysiłki na rzecz takiego kształtu swojej polityki energetycznej, który spełniłby ambitne cele klimatyczne – zaznaczył.

Według Szczerskiego, prezydenci podkreślili, że realizacja tych celów musi odbywać się zgodnie ze zróżnicowanymi uwarunkowaniami gospodarczymi i infrastrukturalnymi poszczególnych państw.

Jak wskazał, prezydenci uznali, że „łączą nas wspólne cele i ambicje, ale każdy kraj powinien mieć możliwość wyboru swojej drogi ich osiągnięcia”.

Prezydenci Polski i Bułgarii omówili także przygotowania do Szczytu Trójmorza, który planowany jest w Sofii w lipcu tego roku - poinformował minister.


Konsultacje prezydenta Dudy przed szczytem klimatycznym
Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji.

Polski przywódca zabierz głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Szczyt odbędzie się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa – kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.


Premier: Wynegocjowaliśmy najlepszy dla Polski mechanizm realizacji polityki klimatycznej