zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Macronem

13:10, 27.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Paryżu. O 13.00 w Pałacu Elizejskim spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa zapowiadała rozmowę jako okazję do przedyskutowania współpracy gospodarczej, z kolei Paryż akcentuje kwestię praworządności.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskim w środę około godz. 13. Prezydenci zjedzą roboczy lunchu bez udziału mediów. Spotkanie ma potrwać ponad dwie godziny, jak wynika z agendy prezydenta Macrona. Po spotkaniu nie przewidziano oświadczeń prezydentów dla prasy.

Kancelaria prezydenta poinformowała, że wizyta Andrzeja Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni. rozmowy w Paryżu będą dotyczyły współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych. Tu na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki jądrowej. Niedawno francuski koncern EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od 4 do 6 reaktorów atomowych w 2-3 lokalizacjach.

Rozmowa prezydentów Dudy i Macrona ma dotyczyć też współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz polityki bezpieczeństwa. Przywódcy omówią również kwestię ochronę unijnych granic.

W delegacji, poinformowała prezydencka kancelaria, uczestniczyć będą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Od nowego roku Francja obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Macronem na marginesie Rady Europejskiej w Brukseli. Po obradach szczytu francuski przywódca oświadczył, że Europa czeka na „konkretne gesty” ze strony Polski, które – jak tłumaczył – mogłyby rozwiązać spór Warszawy z Brukselą bez konieczności wywierania nacisku ze strony Unii.


Premier: Ważne, by Europa działała w czasie pandemii w sposób solidarny

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych