zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda spotkał się na Malcie z przywódcą Portugalii

08:01, 06.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Wojną w Ukrainie i kryzys energetyczny były tematami środowego spotkania na Malcie prezydentów Polski i Portugalii, Andrzeja Dudy i Marcelo Rebelo de Sousy - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Kumoch relacjonował, że portugalski przywódca wykazywał duże zainteresowanie polską oceną sytuacji i tym, czy ukraińska kontrofensywa naprawdę jest skuteczna. – Pan prezydent zapewniał po niedawnej rozmowie z przedstawicielami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że armia ukraińska dokonuje postępów, a Rosjanie przegrywają konflikt, ponoszą duże straty terytorialne i ludzkie – mówił.

Szef BPM wskazywał też, że obaj prezydenci wymienili się informacjami, jak wygląda sytuacja energetyczna w ich krajach. Zwracał także uwagę, że wszyscy Europejczycy stawiają czoła inflacji, wywołanej przez wojnę i rosnące ceny surowców.


W czwartek rano polski przywódca spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Kumoch zapowiedział, że także i ta rozmowa poświęcona będzie wojnie w Ukrainie i kryzysowi surowcowemu. Nie wykluczył, że prezydenci będą rozmawiać również o reparacjach wojennych.

– Prezydent Duda nie będzie ukrywał swoich poglądów. Mówił o tym wielokrotnie: zarówno w prawie, jak i porządku moralnym, jeżeli istnieje sprawstwo jakiejś krzywdy, to musi istnieć jej wyrównanie – podkreślił Kumoch.

Oświadczył, że sprawa reparacji nie jest zamknięta. – Sprawa zamknięta jest wtedy, jeżeli obie strony uznają, że jest zamknięta. Natomiast jeżeli jedna strona nie chce na jakiś temat rozmawiać, to tutaj powstaje jakiś problem – powiedział prezydencki minister i zwrócił uwagę, że Niemcy w żaden sposób nie wyrównały krzywd z II wojny światowej.


Prezydent Duda przybył na Maltę; weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych