zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda spotkał się z amerykańskim prezydentem

11:34, 26.01.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych.


Podziel się:   Więcej

– Prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu w Davos spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce – poinformował Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydenci potwierdzili „bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię”.

O spotkaniu obu prezydentów poinformowała także na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

„Rozmowa polityków dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych – szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce” – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.


Prezydent Duda: Chciałbym, by Polska była widoczna w świecieAndrzej Duda o prezydenturze Trumpa: Najważniejsze dla nas to wizyta w Polsce i obecność wojskowa
Prezydenci Polski i USA w Davos

Duda w środę w wywiadzie dla Polskiego Radia był pytany o ewentualne spotkanie z Trumpem podczas zaplanowanej na maj wizyty w USA w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent zaznaczył, że nie można wykluczyć, iż dojdzie wtedy do takiego spotkania. Jak mówił, trwają na ten temat rozmowy.

Trump był w Polsce w lipcu 2017 r. Prezydent USA wziął udział w szczycie Trójmorza; spotkał się z prezydentem Dudą na Zamku Królewskim w Warszawie, a na placu Krasińskich wygłosił pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.

W piątek wieczorem Duda spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. Według prezydenta głównym tematem jego rozmowy z szefem amerykańskiej dyplomacji będzie bezpieczeństwo oraz obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Tillerson przyleci do Warszawy w piątek wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, na którym od wtorku obecny jest też Duda. W sobotę rano z sekretarzem stanu USA będą rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych