zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z emirem i z premierem Kataru

11:41, 05.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę w Dosze z emirem Kataru szejkiem Tamimem Hamadem as-Sanim, a także premierem tego kraju szejkiem Chalidem as-Sanim. Głównym celem spotkań jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.


Podziel się:   Więcej

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował wcześniej, że rozmowy z katarskimi władzami dotyczyć będą współpracy w dziedzinie energetyki. – Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej sferze – mówił Kumoch.

Minister zwrócił też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem, który – jego zdaniem – można zniwelować m.in. przez udział polskich przedsiębiorstw w katarskich przetargach czy wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii. – Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania – podkreślił szef BPM.
 
 
 
...
 

Forum biznesowe w Katarze


Istotnym elementem wizyty w Katarze będzie też udział prezydenta Andrzeja Dudy w zaplanowanym na dziś forum biznesowym. W trakcie tego spotkania będzie okazja – jak zapowiedział minister Jakub Kumoch – do zastanowienia się nad tym, jak zróżnicować wymianę handlową między Polską a Katarem. Teraz opiera się ona głównie na gazie, ale nasz kraj widzi duży potencjał we współpracy w dziedzinie rolnictwa, a także w wymianie doświadczeń z zakresu rozwijania nowoczesnych technologii oraz inwestycji w poszukiwanie alternatywnych źródeł energii.