zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Armenii

15:43, 24.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Davos z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem w Davos. Obaj wzięli udział w uroczystości podpisania porozumienia między Giełdą Papierów Wartościowych a Bankiem Centralnym Armenii.


Podziel się:   Więcej

Prezydent bierze we wtorek udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos; odbywa również spotkania bilateralne. Na briefingu prasowym poinformował dziennikarzy, że w Domu Polskim w Davos spotkał się z prezydentem Chaczaturianem, a rozmowa dotyczyła relacji dwustronnych Polski i Armenii.

– Przeszliśmy także dosłownie kilkadziesiąt metrów stąd, gdzie jest Dom Trójmorza, w którym partycypujemy, który także tu przyjmuje w swoje podwoje przedstawicieli biznesu z całego świata – relacjonował prezydent. W Domu Trójmorza Duda i Chaczaturian wzięli udział w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym Republiki Armenii.

– Cieszę się ogromnie z tego porozumienia, które zostało zawarte, z tej kooperacji, która teraz będzie miała miejsce. To są pierwsze zmaterializowane efekty tego, co dzieje się tu, w Davos, tego w jaki sposób Polska jest tu promowana – podkreślił prezydent Duda.
Prezydent: dzisiaj giełda jest symbolem polskiego sukcesu przemian
GPW poinformowała we wtorek o podpisaniu memorandum z Centralnym Bankiem Armenii (CBoA), w którym zadeklarowano wolę sfinalizowania transakcji nabycia przez GPW 65,03 proc. akcji w armeńskiej giełdzie Armenia Securities Exchange. Zgodnie z deklaracją umowa kupna przez GPW udziałów w AMX zostanie podpisana w czerwcu, również w czerwcu podpisana ma zostać umowa wspólników między GPW, Centralnym Bankiem Armenii i armeńską giełdą.

Prezydent zaznaczył, że Polska nie tylko zaprasza do siebie inwestorów, ale także i sama jest inwestorem. – Chcemy się rozwijać w Europie, nie tylko w ramach UE, ale także poza UE – podkreślił.

Wyraził zadowolenie z rozwoju takiej współpracy. – I tego też życzę wszystkim naszym przedstawicielom tutaj, którzy są w Davos, przedstawicielom naszego biznesu, przedstawicielom rządu. Będzie tu jeszcze dziś wiele spotkań w Polskim Domu, będzie wiele spotkań w Domu Trójmorza – powiedział Duda. Wyraził także zadowolenie z tego, że założenia, które przyświecały organizowaniu polskiej obecności na Forum w Davos, realizują się.

Jak poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, tematami rozmowy prezydentów Polski i Armenii była również kwestia poszukiwań rozwiązania pokojowego w Górskim Karabachu oraz sytuacja na Ukrainie.


Premier: Polska gospodarka jest liderem postpandemicznego wzrostu w UE