zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey

07:45, 24.09.2021;   autor: kawi, msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z władzami zamieszkałego także przez polską społeczność miasta Linden, w stanie New Jersey. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i było dla mediów zamknięte. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele władz federalnych oraz hrabstwa Union.


Podziel się:   Więcej

Linden jest ważnym ośrodkiem rejonu, w którym mieszkają Polacy z centralnej części stanu New Jersey.

- Władze miasta, z burmistrzem Derekiem Armsteadem, są bardzo przyjaźnie nastawione do Polonii. Przykładem jest m.in. zorganizowanie przez nie po raz drugi Festiwalu Polskiego przy współpracy Polonii - powiedziała PAP mieszkająca w Linden dziennikarka Aleksandra Słabisz.

Prezydent Duda po spotkaniu władzami spotyka się ze społecznością polsko-amerykańską w Linden.

Są to już drugie w ciągu kilku ostatnich lat odwiedziny prezydenta Polonii w stanie New Jersey.

Prezydent Duda spotkał się z funkcjonariuszami NYPD
 
 
 
...
 

Kogo uhonorował prezydent Andrzej Duda?


Polski przywódca wręczył kilkudziesięciu osobom wysokie odznaczenia państwowe za wybitne osiągnięcia w działalności społecznej, polonijnej, kulturalnej i upowszechnianie wiedzy historycznej.

Wyróżniające się instytucje polonijne odebrały od prezydenta flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Uhonorowani zostali m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych, szkół, duchowieństwa, a także osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do wzbogacenia życia polskich Amerykanów w New Jersey i okolicznych stanach w tym w Nowym Jorku.

Prezydent wskazywał, że Polacy w Stanach Zjednoczonych przez ostatnie dziesięciolecia zrobili ogromnie wiele dla Polski. To nie tylko - jak mówił - „wystawianie dobrego świadectwa przed Amerykanami, ale także wiele innych bardzo ważnych elementów”.

- Nigdy nie zapomnimy tego wielkiego wkładu Polonii w przyjęcie naszego kraju do NATO. To, że amerykańscy żołnierze są obecni na naszej ziemi, współpracują z naszymi żołnierzami, to, że możemy kupować w Stanach Zjednoczonych najnowocześniejszy sprzęt to Wasza zasługa - mówił.

Prezydent docenił zaangażowanie społeczności polonijnej, by polskość została utrzymana. - Dziękuję rodzicom (...), dziadkom, nauczycielom za trud, ogromne zaangażowanie; za wszystko co czynicie, aby w kolejnych pokoleniach przetrwała polskość - mówił do zebranych Andrzej Duda.

- Trudno zliczyć tych, którzy na co dzień poświęcają swój czas, by uczyć i mówić o Polsce; ogromnie jestem za to Państwu wdzięczny. Życzę Państwu zdrowia, spokoju i wszelkiego powodzenia - dodał.

Prezydent Andrzej Duda skierował przesłanie do studentów z okazji rozpoczęcia roku akademickiego (fot. Shutterstock Gorodenkoff)


Andrzej Duda o 11 września: Ameryka zawsze się podnosi, podobnie jak Polska
W trakcie wizyty prezydenta Dudy w Linden konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił znaczącą rolę Polonii w małych miasteczkach. Wskazał na zasługi Polonii w wysiłkach o niepodległość Polski, a także jej rolę w przekazywaniu tradycji kolejnym pokoleniom. Za ważne uznał zaangażowanie amerykańskich Polaków w życie społeczności amerykańskiej.

Burmistrz Linden Derek Armstead podnosił kolei z wkład Polaków w życie jego miasta. Zauważył, że Polacy są wykształceni, przedsiębiorczy i pracowici. Wyraził dumę z polskiej społeczności. Przekazując symbolicznie klucze miasta zapraszał prezydenta "do swego Linden".


Wystąpienie prezydenta Dudy podczas Szczytu Systemów Żywnościowych

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych