zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Trzeba pamiętać o problemach Afryki

19:14, 20.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Trzeba pamiętać o problemach Afryki - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda, zapowiadając, że także ten temat, oprócz rosyjskiej napaści na Ukrainę, poruszy w swoim wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Podziel się:   Więcej

Duda zaznaczył, że Rosja, kradnąc plony na Ukrainie, świadomie dąży do wywołania światowego kryzysu żywnościowego.

Pytany we wtorek w Nowym Jorku przez dziennikarzy, czy uwzględni punkt widzenia krajów afrykańskich, które ostatnio odwiedził, Duda powiedział: – Będę się starał, żeby to wystąpienie było tak skonstruowane, aby to spojrzenie wybrzmiało.

– Z jednej strony patrzę na to jako sąsiad Ukrainy – powiedział. Zaznaczył, że pozostaje także „kwestia tego, że pamiętamy o innych, wiemy o tym, jakie jest zagrożenie, że rozumiemy to i że chcemy, żeby świat też zrozumiał, że Rosja z premedytacją prowadzi tę politykę, którą prowadzi, atakuje Ukrainę, grabi plony z pól ukraińskich, grabi sprzęt rolniczy” .


Duda: Gdyby Putin użył broni nuklearnej przeciw Ukrainie, byłoby to złamanie światowego tabu
 
 
 
...
 
Jak dodał, Rosja „wie, że wywołując międzynarodowy kryzys żywnościowy, zwłaszcza w tych krajach, gdzie o żywność trudno i które i tak znajdują się w kryzysowej sytuacji, może doprowadzić do swoistego załamania się na świecie i w jakimś sensie poddania się świata i uznania tej rosyjskiej agresji czy też przynajmniej uznania jej milcząco”.

– W moim przekonaniu zrobić tego nie wolno, ale trzeba również pamiętać o problemach Afryki i o nich mówić – dodał. Zwrócił uwagę, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie jest jedyną agresją i że „są też inne miejsca na świecie, gdzie ludzie cierpią”. – O tych sprawach postaram się mówić dzisiaj przed Zgromadzeniem Ogólnym – zapowiedział.

Na początku września Duda odbył podróż do Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Wśród celów jego wizyt było przedstawienie okoliczności wojny Rosji przeciw Ukrainie i przeciwstawienie się rosyjskiej propagandzie.


Duda: Gdyby Putin użył broni nuklearnej przeciw Ukrainie, byłoby to złamanie światowego tabu

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
04-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych