zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda udaje się do Czech. Weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

12:41, 01.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda uda się we wtorek wieczorem do Czech, gdzie w środę i czwartek weźmie udział w spotkaniu głów państw Grupy Wyszehradzkiej. Budżet UE, brexit, polityka ochrony klimatu i bezpieczeństwo energetyczne będą głównymi tematami rozmów prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.


Podziel się:   Więcej

Podczas szczytu na Zamku w Lanach, prezydent weźmie udział w trzech sesjach plenarnych oraz w uroczystym śniadaniu roboczym.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że panele dyskusyjne będą poświęcone przede wszystkim sprawom europejskim, w związku z rozpoczęciem nowego cyklu instytucjonalnego Unii Europejskiej – wyboru nowego składu Komisji Europejskiej oraz nowej obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach UE.

– Prezydenci wymienią poglądy na politykę europejską oraz będą rozmawiać o wyzwaniach, jakie stoją przed Europą. Prezydent Andrzej Duda przekaże także wnioski ze swojej ostatniej rozmowy z przyszłym Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem – poinformował minister Szczerski.

Jak wskazywał prezydencki minister, przywódcy będą rozmawiać również o polityce ochrony klimatu, bezpieczeństwie energetycznym oraz wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W kontekście ustalania Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 – przekazał Szczerski – prezydenci przedstawią oczekiwania swoich państw wobec środków, jakie mają być przeznaczone na poszczególne dziedziny funkcjonowania UE.


Przywódcy V4: UE potrzebuje reformy i współpracy państw członkowskich
Polityka „otwartych drzwi”

Drugiego dnia rozmów do prezydentów państw V4 dołączą prezydenci Słowenii i Serbii. Szczerski poinformował, że w powiększonym gronie rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim polityki „otwartych drzwi” UE, w szczególności perspektywy rozszerzania UE o Bałkany Zachodnie. Szef prezydenckiego gabinetu zwracał uwagę, że w bieżącym roku zarówno aktywność prezydenta Dudy, jak i w ogóle całej polskiej dyplomacji w sposób szczególny koncentruje się na regionie Bałkanów Zachodnich.

Przypomniał, że prezydent wziął udział w szczycie Procesu Brdo-Brijuni, a Polska była gospodarzem kolejnego szczytu Procesu Berlińskiego. – Warszawa wspiera europejskie aspiracje krajów tego regionu, widząc szansę na wzmocnienie jego stabilności oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i dobrobytu – powiedział Szczerski.

Przy okazji wizyty w Czechach, prezydent Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami i inwestorami działającymi nad Wełtawą. – Obroty handlowe pomiędzy Polską a Czechami wynoszą ponad 20 miliardów euro rocznie, a Czechy są drugim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów – wskazywał Szczerski, dodając, że prezydent Duda będzie zachęcał do dalszego rozwoju tych dobrych relacji gospodarczych pomiędzy obu krajami.


Szczerski: Prezydenci V4 zgodzili się, że UE nadmiernie ingeruje w sprawy wewnętrzne
Tematyka unijna

Kancelaria prezydenta Czech Milosza Zemana podała, że debata prezydentów w formacie V4 skoncentruje się na tematyce unijnej, szczególnie roli Grupy Wyszehradzkiej w UE, a także ambicji V4 w nowych zasadach działania UE.

Szczyt, który przebiega na początku października, a więc krótko przed planowanym terminem brexitu, będzie okazją do oceny sytuacji i perspektyw, a także do koordynacji stanowisk państw V4 – podkreślono.

Kancelaria czeskiego prezydenta przekazała, że dyskusja będzie także dotyczyć innych aktualnych tematów: nowego wieloletniego finansowania w ramach UE, skutkach wojen handlowych i celnych USA dla UE oraz na globalną gospodarkę, aktualnego stanu projektów infrastrukturalnych. Ponadto, jak napisano, częścią szczytu będzie wspomnienie 30 lat od upadku komunizmu w krajach V4.

Jak przekazano, celem spotkania prezydentów Grupy Wyszehradzkiej z przywódcami Serbii i Słowenii będzie wyraźne poparcie dla polityki otwartych drzwi. „Kraje V4 stały się częścią struktur europejskich i transatlantyckich, pomyślnie przeszły proces transformacji społecznej, politycznej i gospodarczej i są gotowe podzielić się swoimi doświadczeniami z partnerami z regionu Bałkanów Zachodnich” – napisano.

„W związku z majowymi informacjami Komisji Europejskiej i w związku z decyzją o otwarciu nowych rozdziałów w negocjacjach, Serbia jest pierwszym partnerem z regionu Bałkanów Zachodnich, który spotyka się z krajami V4. Spotkanie ma również na celu pokazanie, w jakim stanie znajdują się rokowania akcesyjne Serbii z UE, w tym krytyczne uwagi przekazane w ostatnim raporcie przez KE” – zaznaczono.

Czechy od lipca sprawują roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.


Szczerski: Prezydenci V4 zgodzili się, że UE nadmiernie ingeruje w sprawy wewnętrzne

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych