zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda udaje się do Tallina. Weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

06:21, 19.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek do Tallina, gdzie weźmie udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza. Z powodu pandemii szczyt częściowo odbędzie się w formie zdalnej; poprzez połączenia internetowe uczestniczyć w nim będą m.in. prezydent Niemiec i sekretarz stanu USA.


Podziel się:   Więcej

Spotkaniu przywódców 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza przewodniczyć będzie estońska prezydent Kersti Kaljulaid. Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie przedstawicieli państw Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bułgarii, Rumunii i Słowenii) będzie miało częściowo charakter zdalny.

Do stolicy Estonii poza polskim prezydentem przyjedzie jeszcze jedynie prezydent Bułgarii Rumen Radew. Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza i w 2021 r. będzie gościć kolejny szczyt Inicjatywy.

Prezydenci i przedstawiciele pozostałych krajów Inicjatywy Trójmorza, wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

Jak przekazał szef gabinetu prezydent RP Krzysztof Szczerski, zdalnie w obradach wezmą też udział reprezentanci partnerów strategicznych, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wysocy rangą przedstawiciele USA, w tym sekretarz stanu Mike Pompeo.

Ponadto swój udział w rozmowach zapowiedziała, z ramienia instytucji Unii Europejskiej, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager.


Szczerski: Jest polityczny konsensus w polityce amerykańskiej odnośnie poparcia Trójmorza
 
 
 
...
 
Przyszłość regionu

Krzysztof Szczerski podkreślił wagę tego, że do spotkania przywódców państw Inicjatywy dojdzie pomimo pandemii COVID-19. Jak zaznaczył, szczególnie dzisiaj rozmowy przywódców Trójmorza są istotne w kontekście trzech bieżących uwarunkowań zewnętrznych, które mogą określić przyszłość regionu.

Jak zaznaczył uwarunkowania te to: przebieg pandemii i jej skutki społeczno-gospodarcze, decyzje dotyczące przyszłych ram finansowych Unii Europejskiej oraz rozstrzygnięcie wyborcze w Stanach Zjednoczonych.

Prezydencki minister podkreślił, że państwa Trójmorza powinny na nie reagować w sposób spójny i nastawiony na jedność euroatlantycką”.


Duda: Perspektywa szczytu Trójmorza daje nadzieję na dynamiczny rozwój współpracy
Podsumowanie osiągnięć Inicjatywy Trójmorza

Prezydencki minister zaznaczył, że poniedziałkowy szczyt będzie okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnieć Inicjatywy, „spośród których najważniejsze to: powołanie i rozwój m.in. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza oraz Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza, utworzenie indeksu giełdowego – CEEplus, opracowanie listy projektów priorytetowych oraz powstanie Rady Biznesu Trójmorza".

– Fundusz Trójmorza przeżywa dynamiczny rozwój. Na szczycie zostanie potwierdzone przystąpienie do niego kolejnych państw. W sumie tworzyć go będzie dziewięć krajów członkowskich. Fundusz dokonuje obecnie przeglądu projektów transgranicznych, które mogą uzyskać jego finansowanie – zaznaczył Szczerski.


Konferencja poświęcona Inicjatywie Trójmorza
Przyjęcie wspólnej deklaracji

Prezydencki minister przekazał, że na zakończenie szczytu przewidziane jest przyjęcie wspólnej deklaracji. Jak przekazał, we wspólnym oświadczeniu przywódcy krajów Trójmorza podkreślą, że Inicjatywa może odegrać kluczową rolę w procesie wychodzenia naszej części Europy z kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię COVID-19.

Szef gabinetu prezydenta RP zaznaczył, że państwa Inicjatywy Trójmorza „mają szansę stać się ważnym odbiorcą środków inwestycyjnych w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027". Szczerski podkreślił, że "zarówno środki krajowe, europejskie, jak i pochodzące od komercyjnych inwestorów poprzez Fundusz będą niezbędne w procesie tworzenia nowych łańcuchów dostaw".

– Polska i pozostałe kraje Trójmorza widzą dla siebie ważne miejsce w tym procesie – zaznaczył.

Szczerski podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza nawiązuje do korzeni Unii Europejskiej. – Tak jak było u początków integracji europejskiej, Trójmorze także skupia się na wspólnym działaniu w konkretnych kwestiach gospodarczych - tworzeniu infrastruktury transportowej czy energetycznej, a dzięki temu buduje spójność i jedność pomiędzy krajami – stwierdził prezydencki minister.

Według niego „Trójmorze ma wszelki potencjał, by powtórzyć sukces znany z historii Unii Europejskiej i wpisać się pozytywnie w jej dalszy rozwój, zgodny z tradycją integracji na kontynencie”.


Spotkanie prezydenta z uczestnikami konferencji Inicjatywy Trójmorza
Spotkanie z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i premierem Jurim Ratasem

Na marginesie szczytu prezydent Duda spotka się zarówno z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, jak i z premierem tego premierem Jurim Ratasem.

– Poza tematami gospodarczymi i dwustronnymi relacjami politycznymi, przywódcy zamierzają poruszyć tematy związane z sytuacją bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza w kontekście Białorusi – powiedział prezydencki minister.


„Państwa Trójmorza są współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej”
Inauguracja pierwszej Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej

Andrzej Duda weźmie również udział w inauguracji pierwszej Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Prezydent wróci do Warszawy w poniedziałek wieczorem. Podczas szczytu w Tallinie będą mu towarzyszyć będą m.in. minister Krzysztof Szczerski, który jest prezydenckim przedstawicielem ds. Trójmorza, a także pełnomocnik rządu ds. Trójmorza, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, która z ramienia Polski odpowiada za Fundusz Trójmorza.


Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych