zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda udał się do Brukseli na szczyt NATO

19:36, 13.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR, KPRP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda udał się w niedzielę po południu do Brukseli. W poniedziałek będzie tam reprezentował Polskę na jednodniowym szczycie NATO. Głównym tematem rozmów przywódców wszystkich 30 krajów członkowskich organizacji będzie reforma Sojuszu.


Podziel się:   Więcej

Zaplanowany na jutro szczyt ma zdecydować o przyszłości NATO na najbliższą dekadę.

Szef Sojuszu przedstawi przywódcom krajów członkowskich założenia szerokiego programu reform organizacji, nazwanego „NATO 2030”.

To program, który ma sprawić, że NATO będzie nowoczesne, ale także, że Zachód skuteczniej przeciwstawi się rosnącym wpływom Rosji i Chin.

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał, że na szczycie będzie dążył do kontynujacji dotychczasowych działań NATO na wschodzie Europy.

Prezydent mówił o tym miesiąc temu na spotkaniu krajów wschodniej flanki w Bukareszcie.


Szczerski: Oczekujemy, że na szczycie NATO USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie
Jak podkreśla szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, Polska oczekuje, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki Sojuszu.
<

– Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja Prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Takie było też przesłanie Prezydenta Bidena na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Oczekujemy, że zostanie to potwierdzone na szczycie NATO w Brukseli – wskazywał minister.


Szef BBN: Nic nie wskazuje na ograniczenie współpracy transatlantyckiej
Z kolei jak zaznacza szef BBN Paweł Soloch, strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej.

– Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – zapowiedział szef BBN.


Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych