zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda w Białym Domu. Spotkał się z Donaldem Trumpem

19:26, 12.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie – powiedział prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka w środę w południe miejscowego czasu została powitana przed Białym Domem przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i amerykańską pierwszą damę Melanię Trump.


Podziel się:   Więcej

Po ceremonii oficjalnego powitania w Gabinecie Owalnym odbyły się rozmowy par prezydenckich. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych spotkali się z dziennikarzami.

Prezydent Donald Trump chwalił nasz kraj. – Polska radzi sobie doskonale. Jesteśmy zadowoleni z Polski – powiedział.

Wątpliwości co do kwestii demokracji miała jedna z dziennikarek. Prezydent Andrzej Duda odpowiedział wtedy: „Ktoś panią oszukał. Nie ma żadnego problemu z demokracją w Polsce. Wszystko jest doskonale”.

– Tak też słyszałem – odparł Trump.

„Mówimy o 2 tys. żołnierzy; zastanowimy się skąd będą przeniesieni”

– Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność; mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy – powiedział prezydent USA Donald Trump.

Sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce i zwiększenia obecności wojsk USA w naszym kraju jest jednym z głównych tematów rozmów Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

– Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność. Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy – powiedział amerykański prezydent na początku spotkania z Andrzejem Dudą.


Szczerski: Ten dzień zmieni kształt współpracy polsko-amerykańskiej
 
 
 
...
 
„Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty”

– Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty – powiedział prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Trump był pytany przez dziennikarzy, czy planuje odwiedzić Polskę we wrześniu. – Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty – odpowiedział prezydent USA.

Podkreślił, że pamięta swoją poprzednią wizytę w Polsce. Jak mówił, „to był cudowny, wspaniały dzień”. – Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski – powiedział Trump.Prezydent Duda jest już w Waszyngtonie. Spotka się z prezydentem Trumpem
„Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem”

– Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. To wspaniały kraj. Na nieszczęście, zbyt dużo ucierpiał, zbyt często cierpiał, był centrum wszystkich działań (wojennych) – powiedział prezydent USA podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu.

– Polska, jeżeli kiedykolwiek były działania wojenne, na nieszczęście była jednym z głównych ofiar. Rosja, Polska, Niemcy, wszyscy powinni się dogadywać, tego chcę – oświadczył Trump.Dziś trzecie spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy
„Niemcy nie robią tego, co powinny, jeśli chodzi o NATO”

– Niemcy nie robią tego, co powinny robić, jeśli chodzi o NATO; oni płacą na obronność 1 proc. produktu krajowego brutto, zamiast 2 proc, to nie fair – ocenił prezydent USA Donald Trump.

– Panu prezydentowi chcę pogratulować i podziękować za to, co robi Polska – Polska płaci maksymalne kwoty – zaznaczył prezydent USA, zwracając się do Andrzeja Dudy.

Jak ocenił, w związku z tym, że część krajów postępuje inaczej, USA ma większe wydatki. – To nie fair wobec USA – ocenił.

– Niemcy płacą 1 proc., powinny być dwa procent – mówił Trump; jak zaznaczył, obecnie wielu żołnierzy amerykańskich jest w Niemczech i – jak zauważył – oni „są tam od bardzo długiego czasu”. – Więc prawdopodobnie będziemy przemieszczać pewną liczbę żołnierzy, jeśli się dogadamy – dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.


Prezydent Duda udał się do USA. Spotka się z prezydentem Trumpem
Trump o Nord Stream 2: Niemcy kupując większość gazu z Rosji stają się jej zakładnikiem

– Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji; to czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział prezydent Donald Trump.

Prezydent USA był pytany przez dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Gabinecie Owalnym, o to, czy zastosuje sankcje, by zablokować budowę gazociągu NordStream2.

– Ludzie mają prawo robić to, co chcą. Kwestia NordStream2 to coś, o czym myślę i czemu się przyglądam. Wiele razy podkreślałem problemy, jakie wiążą się z tym gazociągiem – powiedział prezydent USA. Jak zaznaczył, Rosja dostaje miliardy dolarów od Niemiec w zamian za gaz. – Mamy znacznie lepsze rozwiązanie: LNG, i wiele krajów Europy chce tego gazu, w tym Polska – podkreślił amerykański przywódca.

Wyraził nadzieję, że „nic złego się nie stanie”. – Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, z Chinami, z Niemcami, ale myślę, że Niemcy stawiają siebie w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której 50 a nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji – ocenił Trump.

Jak zauważył, to Niemcy mają możliwość i moc, by to zmienić nie kupując gazu od Rosji. – Albo jeśli chcą, niech to robią. Ale to jest naprawdę decyzja Niemiec. Nie sądzę, by obywatele Niemiec byli z tego zadowoleni, bo to naprawdę czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział Trump.


Znowelizowana dyrektywa ws. Nord Stream 2 już w Dzienniku Urzędowym UE
Bogaty program wizyty

Po południu miejscowego czasu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego małżonkę z okazji wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia – w czwartek 13 czerwca – rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA, która obejmie stany Teksas, Nevadę i Kalifornię.Trzy etapy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
06-08-2020
  • Uroczystość zaprzysiężenia Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym 10:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych