zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda w Budapeszcie. Weźmie udział w spotkaniu V4

10:02, 29.11.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie rozpoczął w poniedziałek rano wizytę w Budapeszcie. Przed spotkaniem przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) został powitany przez prezydenta Węgier Janosza Adera.


Podziel się:   Więcej

Podczas wizyty na Węgrzech, która zakończy się we wtorek, polski prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu z przywódcami państw V4 - prezydentem Węgier Aderem oraz prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Ze względów zdrowotnych nieobecny będzie prezydent Czech Milosz Zeman.

Dwie sesje


W ramach spotkania planowane są dwie sesje – „The Next 30 Years of V4: The Potential Directions of our Cooperation” („Najbliższe 30 lat V4: potencjalne kierunki naszej współpracy”) oraz „Values and Interests in a Changing Geopolitical LandscapeĎ („Wartości i interesy w zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym”).

Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, podczas spotkania prezydenci rozmawiać będą o bieżącej sytuacji politycznej oraz o planach rozwoju współpracy wyszehradzkiej.

Na briefingu przed wylotem do Budapesztu Kumoch podkreślał, że szczyt prezydentów V4 jest dla Dudy okazją do przedstawienia partnerom w V4, jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa wokół Polski - zarówno na wschodniej granicy kraju, jak i wokół Ukrainy.




Prezydent Duda spotka się w Budapeszcie z przywódcami V4
Minister zaznaczył, że V4, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie, ma silny głos w Europie.

Jak ocenił, ma on podobną siłę co głos Francji i Niemiec. Wskazywał, że dzięki V4 była możliwa m.in. implementacja projektu Trójmorza. Format ten odniósł dotąd „olbrzymi sukces dyplomatyczny”, a jej państwa ustalają wspólne stanowisko w sprawach kluczowych dla UE, takich jak migracja czy wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej – podkreślił.


We wtorek prezydenci wezmą udział w otwarciu panelu „Leaders for the New World” („Przywódcy na rzecz nowego świata”) w ramach konferencji Planet Budapest 2021, poświęconej tematyce zrównoważonego rozwoju.


Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu głów państw V4

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych