zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda w Londynie. Weźmie udział w szczycie NATO

10:07, 03.12.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP, PAP

Prezydent Andrzej Duda we wtorek i środę będzie uczestniczył w Londynie w spotkaniu liderów państw NATO. Polska liczy, że na szczycie m.in. zapadną decyzje dotyczące zdolności NATO do szybkiego reagowania.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda przybyli do Wielkiej Brytanii w poniedziałek wieczorem.

Przywódcy 29 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego zjadą 3 i 4 grudnia do Londynu, żeby uczcić 70. rocznicę powołania organizacji, utworzonej, by zapewniać bezpieczeństwo i pokój w obszarze euroatlantyckim. Eksperci zwracają uwagę, że obchody będą naznaczone istotnymi podziałami w ramach Sojuszu – zarówno w samej Europie, jak i między partnerami transatlantyckimi.

Polskę na spotkaniu będzie reprezentował prezydent Duda. Do Londynu udają się też ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


Prezydent jedzie na szczyt NATO. Oczekuje deklaracji jednościStoltenberg: NATO zdoła przezwyciężyć podziały
„Polska oczekuje jasnego przesłania”

W środę prezydent Duda weźmie też udział w lunchu roboczym zorganizowanym przez prezydenta Donalda Trumpa, na który przywódca USA zaprosił liderów państw NATO, przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.

– Polska oczekuje jasnego przesłania, płynącego ze spotkania liderów, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym. 70. rocznica powstania NATO skłania do tego, by potwierdzić aktualność sojuszniczych zobowiązań, a także fakt, że możemy projektować kolejne lata w pokoju, bo jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jak mówił, londyńskie spotkanie liderów w 70. rocznicę powstania NATO „to nie tylko podsumowanie, ale także zwrot ku przyszłości”. – Oczekujemy – i z tym przesłaniem prezydent jedzie na spotkanie – konkretnych decyzji, ważnych w kontekście przyszłości Sojuszu – podkreślił Szczerski.

Dodał, że chodzi o decyzje w zakresie zobowiązań sojuszniczych, o „większy i równy wkład państw Sojuszu w bezpieczeństwo”. – Myślę, że w tym zakresie to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku wyrównywania poziomu sojuszniczych zobowiązań – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Szczerski zaznaczył, że Polska oczekuje także decyzji w zakresie zdolności wojskowych Sojuszu; że „po tym szczycie będziemy mogli pokazać kolejną fazę realizacji adoptowania się Sojuszu do nowych wyzwań, ale także po prostu wypełnienia wcześniejszych postanowień, bo to jest najważniejsze”.


Prezydent zatwierdził stanowisko Polski na szczyt NATO w Londynie .


Prezydent Duda: Państwo silne, to państwo bezpieczne
Sesja „Defence and Deterence for a New Era”

W przeddzień spotkania liderów, we wtorek prezydent Duda weźmie udział w sesji organizowanej przez wiodące światowe think tanki w zakresie bezpieczeństwa, zatytułowanej: NATO Engages „Defence and Deterence for a New Era”.

Tego dnia para prezydencka będzie uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez brytyjską królową Elżbietę II w Pałacu Buckingham. – Królowa zaprosiła uczestników na uroczyste spotkanie z okazji 70-lecia NATO; to będzie pierwsza nieformalna okazja do rozmów – powiedział minister Szczerski.

Później we wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą uczestników szczytu zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.


Szef BBN: Prezydent zwołał naradę przed szczytem NATO
Uroczystość wręczenia nominacji

Podczas pobytu w Londynie, we wtorek prezydent Duda będzie też uczestniczył w uroczystości wręczenia pośmiertnych nominacji na stopień generała brygady pułkownikowi Franciszkowi Kornickiemu oraz nominacji na stopień podporucznika i przyznania Krzyża Zesłańców Sybiru i Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju Johnowi Franklinowi.

Jak przypomniał Szczerski, to dwaj polscy piloci, którzy uczestniczyli w Bitwie o Anglię w 1940 roku. – Uroczystość pokaże tradycję braterstwa broni, która dziś jest realizowana w ramach NATO, a wcześniej Polacy realizowali ją broniąc Anglii – powiedział prezydencki minister.

Szczyt w Londynie ma zająć się m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w czasie zimnej wojny między USA a ZSRR.


Prezydenci Polski i Litwy o słowach Macrona: Nie ma problemu z żywotnością NATO

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
07-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych