zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda w Nowym Jorku: Tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa

20:27, 22.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku bierze udział w Zgromadzeniu ONZ.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda podczas czwartkowej rozmowy z TVP Info w Nowym Jorku był pytany o to, jaki sygnał płynie z 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której uczestniczy m.in. polski prezydent. - Przede wszystkim płynie bardzo ważny sygnał o tym, że to wsparcie dla Ukrainy jest wsparciem stabilnym - odpowiedział Duda.

- Tutaj nikt nie mięknie ze strachu przed różnymi groźbami wysyłanymi przez Rosję, przez choćby prezydenta Władimira Putina w jego ostatnim wystąpieniu, przed tą mobilizacją, którą zapowiedział w Rosji, która zresztą w samej Rosji budzi, jak widać w mediach, wielkie emocje i protesty - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że - „co dla nas ogromnie ważne w naszej części Europy - Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim to wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa”.
Toczącej się od siedmiu miesięcy wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach prezydent Andrzej Duda poświęcił już swoje przemówienie podczas wtorkowej debaty generalnej na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie, której globalnym skutkiem jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu - mówił wtedy Duda. Podkreślał też m.in. konieczność pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.

„Zatrzymanie rosyjskiej agresji na Ukrainę to interes ogólnoświatowy”


Prezydent Andrzej Duda przypomniał w czwartek w rozmowie TVP w Nowym Jorku, że Polska cały czas buduje swoje bezpieczeństwo energetyczne. - W najbliższych dniach, dokładnie we wtorek będziemy mieli inaugurację gazociągu z szelfu norweskiego przez Danię, przez Baltic Pipe do Polski, to będą dostawy, które pełną parą będą szły od przyszłego roku - podkreślił.

- W tym wypadku Polak był mądry przed szkodą, jesteśmy w o niebo lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich, zwłaszcza w naszej części Europy - dodał.

Prezydent przyznał, że kryzys energetyczny jest dziś wszędzie i był to główny temat rozmów zarówno na pogrzebie Elżbiety II, jak i na sesji ONZ w Nowym Jorku. - Są trzy główne tematy: kryzys energetyczny, inflacja i kryzys żywnościowy - zaznaczył.

Na pytanie, co wynika z rozmów, które prowadził na szczycie ONZ odparł: „Wynika z nich to, że budujemy prawdziwe spojrzenie na sytuację Ukrainy i na to co się dzieje w naszej części Europy”.
- Także jasno i wyraźnie mówimy to, co ja w swoim wystąpieniu: to nie jest regionalny konflikt. To nie jest konflikt, który będzie miał znaczenie tylko dla Ukrainy, dla Polski, dla państw bałtyckich, Rumunii czy Mołdawii. To jest konflikt, który swoimi skutkami, jak mackami, będzie rozprzestrzeniał się na cały świat i wszędzie tam, gdzie uderzy kryzys żywnościowy i wszędzie tam, gdzie obserwowany jest kryzys energetyczny - podkreślił Duda.

Stąd, jak dodał, „zatrzymanie rosyjskiej agresji na Ukrainę to jest dzisiaj interes ogólnoświatowy”.

- To nie jest tylko interes Ukrainy, to nie jest tylko interes Polski. Wszyscy w tym zakresie powinni współdziałać, aby zatrzymać rosyjski imperializm. Aby nie pozwolić na powrót do tego, co znamy z czasów II wojny światowej i po II wojnie światowej - na rozszerzanie strefy wpływów i niewolenie innych narodów - argumentował prezydent.


Prezydent: Temat reparacji nie został zamknięty; trzeba dochodzić tego, co nam się należy

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych