zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: W Polsce polityka społeczna to priorytet

19:07, 25.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– W Polsce polityka społeczna to priorytet, w szczególności polityka prorodzinna; szeroko zakrojone programy pomocowe przywróciły godność tysiącom polskich rodzin – powiedział w środę w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda na spotkaniu dotyczącym wdrożenia celów Agendy 2030 ONZ.


Podziel się:   Więcej

Czterodniowa wizyta prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest związana przede wszystkim z udziałem w 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ. Szef polskiego państwa zabrał głos w debacie generalnej we wtorek. W poniedziałek polski przywódca spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

W środę prezydent Duda brał udział m.in. w spotkaniu w siedzibie ONZ, poświęconym intensyfikacji działań mających na celu wdrożenie celów Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezydent podkreślił, że Polska w pełni popiera cele Agendy. Jak zaznaczył, w 2018 r., a więc trzy lata po jej przyjęciu, Polska dokonała dobrowolnego przeglądu realizacji jej zapisów na poziomie krajowym. Ponadto nasz kraj - mówił prezydent – przyjął średniookresową strategię odpowiedzialnego rozwoju, której założenia i cele są zgodne z celami Agendy2030.

Duda mówił, że z punktu widzenia Polski priorytetami są ograniczenie ubóstwa, poprawa jakości życia całego społeczeństwa, a także zapewnienie zrównoważonego rozwoju miast i społeczności lokalnych. Równie ważne są, kontynuował prezydent, zapewnienie dobrej jakości edukacji, równości praw między kobietami i mężczyznami oraz promocja społeczeństwa „inkluzywnego poprzez budowanie na wszystkich szczeblach skutecznych i odpowiedzialnych instytucji”.

Prezydent podkreślił, że do rangi priorytetu urosła w Polsce polityka społeczna, w szczególności polityka prorodzinna. – Szeroko zakrojone programy pomocowe przywróciły godność tysiącom polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnym i pochodzącym z obszarów wiejskich – powiedział.

Jak zaznaczył, według danych Eurostatu, Polska w ostatnich dwóch latach ma najniższy w historii procentowy wskaźnik zagrożenia ubóstwem wśród dzieci, a kilkanaście lat temu znajdowała się pod tym względem w europejskiej czołówce.


„Odpowiedzialni za łamanie prawa międzynarodowego muszą ponieść konsekwencje”
Kwestie klimatyczne

– Nasza wrażliwość obejmuje również kwestie klimatyczne – zapewnił polski przywódca. Jak mówił, aby przeciwdziałać zmianom klimatu w kierunku ekstremalnych anomalii pogodowych, polskie władze na szczeblu centralnym i samorządowym podejmują działania na rzecz: zwiększenia dyspozycyjnych zasobów wód, poprawy efektywności energetycznej, redukcji smogu, opracowania długoterminowej strategii w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedniego wykorzystania zasobów, w tym zasobów morskich.

Zaznaczył też, że Polska, rozumiejąc potrzebę osiągnięcia neutralności klimatycznej, konsekwentnie prowadzi działania, mające na celu zwiększanie lesistości swoich terenów, a tym samym pochłaniania emisji przez ekosystemy. Zaznaczył, że powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 50 proc. w stosunku do roku 1945.

– Wciąż dużo zostaje na tym polu do zrobienia. Jednak biorąc pod uwagę bagaż zaszłości historycznych i realia geopolityczne, Polsce udało się osiągnąć bardzo wiele – mówił Duda.

Zaznaczył, że Polska inwestuje też w rozwój technologiczny i badania naukowe oraz tworzy środowisko przyjazne dla biznesu, poprawiając jego otoczenie prawne i instytucjonalne.

– Zgodnie z terminarzem naszej agendy mamy jeszcze tylko 4018 dni, aby ambicje i działania przekuć w sukces. Mamy szanse sprawić, by na tym świecie coraz więcej osób żyło w wygodnych warunkach, ciesząc się dobrobytem i poczuciem bezpieczeństwa (...). Jeżeli chcemy zdążyć, nie wolno nam tracić czasu – apelował polski prezydent.


Prezydent Duda komentuje słowa Macrona. „Przykro tego słuchać”
Cele Zrównoważonego Rozwoju

Agenda 2030 zawierająca Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. The Sustainable Development Goals) została przyjęta przez wszystkie państwa ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego we wrześniu 2015 r. w Nowym Jorku.

Agenda określa 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać zrealizowane przez świat do 2030 r. Dotyczą pięciu obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo. Obejmują m.in. kwestie walki z ubóstwem i głodem, zdrowia, edukacji, równość płci, zmiany klimatu. Zastąpiły one Milenijne Cele Rozwoju, przewidziane na okres do 2015 r.

Po południu zaplanowane jest spotkanie pary prezydenckiej z przedstawicielami organizacji żydowskich w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku. Ostatnim punktem wizyty prezydenta będzie spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Wieczorem czasu lokalnego para prezydencka odleci do kraju.


Prezydent Duda otworzył „polski pokój” w siedzibie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
28-09-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych