zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda w Tallinie: Oba nasze narody cierpiały ten sam los narodów nie w pełni wolnych i suwerennych

13:05, 13.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Oba nasze narody cierpiały ten sam los narodów nie w pełni wolnych, nie w pełni suwerennych; to wszystko udało nam się odzyskać dopiero pod koniec XX wieku - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.


Podziel się:   Więcej

- Nasze kraje, jak niewiele innych, zostały doświadczone kiedyś przez sowiecką napaść i okupację - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że oba nasze narody cierpiały ten sam los - narodów nie w pełni wolnych, nie w pełni suwerennych, a Polska nie była państwem w pełni niepodległym. - To wszystko udało nam się odzyskać dopiero po 1989 roku, dopiero pod koniec XX wieku - powiedział polski prezydent.

- Dzisiaj, kiedy obaj z panem prezydentem patrzymy na Ukrainę, a patrzyliśmy na nią z bardzo bliska - nie tylko w Kijowie, ale i w Irpieniu, i w Buczy (...), nie mamy żadnych wątpliwości, że nie tylko my musimy nieść Ukrainie i Ukraińcom pomoc w tym, aby się obroniła (...), rozmawiamy o tym z panem prezydentem, z naszymi koleżankami i kolegami na arenie międzynarodowej, staramy się działać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - podkreślił prezydent Duda.

Wskazał też, że podczas konferencji poświęconej między innymi kwestiom bezpieczeństwa, która odbędzie się jeszcze w piątek wraz z Karisem będą mówić o problemach, które obecnie dotykają naszą część Europy. Dodał, że podczas swojego wystąpienia będzie mówił o roli organizacji międzynarodowych w rozwiązywaniu konfliktów zbrojnych, a także w pomocy tym, którzy tymi konfliktami są dotknięci. Jak zaznaczył, m.in. o roli OBWE.
 
 
 
...
 
Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem prezydent Duda podkreślił, że oba kraje mają dzisiaj zupełnie inne możliwości niż wtedy, gdy zaczęła się II wojna światowa.

- Dzisiaj możemy organizować pomoc. Możemy również dyskutować z naszymi aliantami i naszymi kolegami na temat sankcji. Możemy stosować różne nowoczesne rozwiązania, które są bolesne dla Rosji, które pokazują Rosji jasno i wyraźnie, że nie rządzi światem i nie będzie rządzić światem. A zwłaszcza naszym światem - powiedział.

Dodał, że dlatego rozmawiał z prezydentem Estonii o połączeniach energetycznych. - Rozmawialiśmy o budowie alternatywnych źródeł dostaw dla naszych krajów i dla krajów sąsiednich. Dlatego rozmawialiśmy, bo mamy nadzieję na bardzo bliskie rozszerzenie NATO o sąsiadów z Finlandii i - mamy nadzieję - także ze Szwecji. Czekamy na oświadczenie Szwecji w tej sprawie - powiedział Duda.
Wyraził nadzieję, że „najbliższy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie podejmie konieczne tutaj decyzje nie tylko o tym, że zostanie wzmocniona obecność NATO w naszym regionie”. - Nie tylko, że powstaną brygadowe grupy bojowe. Nie tylko, że zwiększy się w związku z tym znacząco liczba żołnierzy Sojuszu obecnych na naszym terytorium i dających gwarancję bezpieczeństwa. Ale także, że dalece poprawi się infrastruktura obronna Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszym obszarze, że będzie to przede wszystkim infrastruktura antydostępowa, zapewniająca bezpieczeństwo przed atakiem lotniczym, atakiem rakietowym - stwierdził.

Prezydent Duda w Tallinie; spotka się z prezydentem i z premier Estonii
- Poprzez takie spotkania, jak dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, obaj uczestniczymy w nich w różnych formatach, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną, niezmieniającą się postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim. Pokazujemy, że nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego. Nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą. Nie zgodzimy się na to - mówił Duda po spotkaniu z estońskim prezydentem.

- Apelujemy jeszcze raz o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i po prostu pod względem ludzkim - dodał.
Wskazał, że Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia. - Niech to wsparcie otrzyma, także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że w ramach UE taka decyzja zapadnie i że wkrótce Ukraińcy będą mogli cieszyć się tym poczuciem otwartości ze strony Zachodu na nich, że są mile widziani, są oczekiwani, jako kandydat do UE, jako ci, którzy świadomie wybrali cywilizację zachodnią i rozwój zgodnie z zasadami demokracji, którymi rządzi się Europa Zachodnia, do której w sposób zdecydowany chcą należeć, co pokazują w tej chwili przelewając krew, za to, by mogli to robić, a nie znajdować się w rosyjskiej strefie wpływów - zaznaczył Duda.

Przekazał, że podczas spotkania z prezydentem Estonii rozmawiali m.in. na temat współpracy gospodarczej, rozwoju infrastruktury pomiędzy naszymi krajami, przyszłych połączeniach gazowych, jak i tych drogowych oraz kolejowych.
- Mamy nadzieję, że wzrastająca w ostatnim czasie wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Estonią, także wymiana firm, gdzie Estonia, przodująca w dziedzinie nowoczesnych technologii IT, będąca w absolutnie europejskiej awangardzie w tym zakresie, może znaleźć grunt do inwestowania w Polsce, z uwagi na świetnie wykształconych na naszych uczelniach specjalistów właśnie w zakresie informatyki, automatyki i wszystkich tych dziedzin, które gwarantują rozwój nowoczesnych technologii - dodał prezydent.

Wyraził nadzieję, że współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Estonią, która „w ostatnich latach dynamicznie wzrasta, będzie się rozwijała nadal z pożytkiem dla obu naszych krajów i społeczeństw”.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych