zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje

15:00, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Rosja musi zapłacić odszkodowania za to, co zniszczyła na Ukrainie, a ludzie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą ponieść konsekwencje karne – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.


Podziel się:   Więcej

Zapytany o sytuację po zakończeniu wojny na Ukrainie prezydent Duda podkreślił, że „żaden uczciwy przywódca i żadne uczciwe państwo nie będzie uważało, że nic się nie stało”.

Nawet jeżeli wojna się zakończy, to będzie oznaczało, że muszą zostać wyciągnięte konsekwencje – mówił.

– Ukraina musi być odzyskana w granicach uznanych międzynarodowo. Rosja musi zapłacić odszkodowania za to, co zniszczyła na Ukrainie i ludzie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne na Ukrainie muszą ponieść konsekwencje karne – dodał.

Zdaniem Andrzeja Dudy „nie może to być business as usual (biznes jak zwykle – PAP)”. – Dlatego, że usual (zwykle – PAP) nie było tak, że mordowano ludzi, a potem udawano, że nic się nie stało – ocenił. – Nie wyobrażam sobie, aby istniała taka możliwość, żeby robiono normalnie interesy z Rosją, z rosyjskimi firmami – zastrzegł.Prezydent Duda w Tallinie: Oba nasze narody cierpiały ten sam los narodów nie w pełni wolnych i suwerennych
 
 
 
...
 
Prezydent Duda wyraził nadzieję, że wszyscy uczciwie patrzący na świat politycy i przedstawiciele biznesu widzą, iż „Gazprom nie był normalną firmą, jak twierdzili niektórzy w Europie”.

– Gazprom był po prostu rosyjskim sposobem – i jest rosyjskim sposobem – na realizację polityki imperialnej. Miał rozszerzać wpływy Rosji na obszarze europejskim poprzez dominację energetyczną, która będzie mogła prowadzić do sterowania państwami poprzez szantaż energetyczny. Taki był cel w gruncie rzeczy. Po prostu panowanie nad Europą, a przy okazji robienie interesu, jeżeli to możliwe – mówił prezydent.Prezydent: Jadąc do Kijowa, chcieliśmy pokazać prezydentowi Zełenskiemu, że jesteśmy z Ukrainą
Prezydent Duda dodał, że „jeżeli w danym momencie nie dało się robić interesu, to nie szkodzi, że trzeba dopłacić".

– Bo interes polityczny, imperialny, jest ważniejszy. To nie jest normalna gra rynkowa. To jest wielka, imperialna polityka – ocenił.

– Te doświadczenia zetknięcia się z podmiotem, który patrzy na działalność handlową zupełnie inaczej niż podmioty z państw zachodnioeuropejskich – gdzie są pewne wartości i które kierują się pewnymi zasadami i wartościami – mam nadzieję, że będzie na tyle dobrą lekcją dla całego biznesu, przede wszystkim w Unii Europejskiej, ale także i na świecie, żeby na przyszłość nigdy z podmiotami rosyjskimi nie robić business as usual – podkreślił.


Prezydent: Zachęcałem prezydenta Finlandii i premiera Szwecji, by rozważyli przystąpienie do NATO

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych