zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda wręczył nominacje generalskie

12:46, 29.06.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek awanse generalskie zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP generałowi dyw. Krzysztofowi Królowi oraz płk. Jarosławowi Stockiemu - szefowi Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.


Podziel się:   Więcej

Krzysztof Król został awansowany na generała broni, Jarosław Stocki otrzymał stopień generała brygady.

– Wręczamy dziś nominację generalską dla pana generała Krzysztofa Króla, któremu powierzamy w tym samym momencie niezwykle ważne zadanie reprezentowania nas, kandydowanie na szefa sztabu Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, jednego z najważniejszych dowództw NATO-wskich jakie są, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu, za siły szybkiego reagowania w GTF oraz za siły wysuniętej obecności, dowództwa odpowiedzialnego również za operację w Afganistanie – podkreślił prezydent podczas uroczystości w 4 Pułku Chemicznym w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie).

Jak dodał, nie ma wątpliwości, że jego doświadczenie m.in. współpracy z żołnierzami państw sojuszniczych go premiuje. – Gratuluję tej nominacji i nie mam żadnej wątpliwości, że pan generał sprosta termu ważnemu zadaniu – powiedział prezydent. dziękował też gen. Królowi za dotychczasową służbę.


Prezydent: Chciałbym, żeby polska armia była nowoczesna i silna
 
 
 
...
 
Prezydent, mówiąc o płk Jarosławie Stockim, podkreślał, że nominacja dla niego to wyraz wdzięczności za dotychczasową służbę dla ojczyzny. – To wyraz wdzięczności dla pana, w jaki sposób prowadzi pan sprawy w tej chwili wojsk chemicznych i sprawy związane z obroną przed bronią masowego rażenia. Ale to także wyraz podziękowania za służbę jaką pańscy żołnierze, żołnierze wojsk chemicznych teraz wykonali, podczas pandemii koronawirusa – podkreślił Duda.

Zaznaczył, że żołnierze ci byli wszędzie tam, gdzie byli potrzebni, a tam, gdzie było konieczne natychmiastowe odkażanie – byli natychmiast gotowi do służby, także w domach pomocy społecznej, gdzie sytuacja była bardzo trudna i nie zawiedli oraz pokazali, że są przygotowani na groźne i niespodziewane wyzwanie.
Szef MON: Odkąd prezydent Duda objął urząd w 2015 r. Wojsko Polskie się rozwija

– Odkąd prezydent Andrzej Duda objął swój urząd w 2015 roku Wojsko Polskie się rozwija – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Według niego obecnie WP rozrasta się liczebnie, wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt i świetnie współpracuje z wojskami sojuszniczymi.

Uczestniczący w uroczystości też minister obrony stwierdził, że te dwie nominacje pokazują w jakim stanie jest dziś Wojsko Polskie i że odkąd prezydent Duda objął w 2015 r. urząd Wojsko Polskie się rozwija.

– Minęły te czasy – mam nadzieję, że już nigdy nie wrócą – kiedy jednostki wojskowe były likwidowane, kiedy liczba żołnierzy Wojska Polskiego z roku na rok była coraz niższa. Dziś jest dokładnie przeciwnie. Wojsko rozrasta się liczebnie, Wojsko Polskie wyposażane jest w najnowocześniejszy sprzęt, Wojsko Polskie świetnie współpracuje z wojskami sojuszniczymi, szczególnie z wojskiem Stanów Zjednoczonych –- mówił Błaszczak.


Prezydent mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie
Gen. Krzysztof Król
<>br> Gen. Król jest zastępcą szefa SGWP od 2018 r., w tym samym roku odebrał nominację na stopień generała dywizji. Pierwszy generalski stopień - generała brygady - otrzymał w marcu 2016; były to pierwsze nominacje generalskie prezydenta Dudy. Od stycznia 2016 r. był zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.
<>br> Gen. Jarosław Stocki
<>br> Stocki objął stanowisko szefa zarządu wojsk obrony przed bronią masowego rażenia w listopadzie 2016 r. To jeden z rodzajów wojsk, które zaangażowały się w przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. Wojska chemiczne przeprowadziły wiele akcji odkażania m.in. pomieszczeń w domach pomocy społecznej, szpitalach, szkołach, budynkach administracji państwowej. Do współpracy z cywilną służbą zdrowia włączyły się też wojskowe laboratoria.
<>br> Polskie wojska chemiczne wchodzą w skład sił odpowiedzi NATO (NRF), z których są wydzielane siły bardzo wysokiej gotowości - VJTF - zwane szpicą. W tym roku Polska dowodzi kolejną zmianą tej szpicy.


Prezydent: Prowadzimy bardzo rozważną politykę bezpieczeństwa

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych