zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: wysłuchałem z satysfakcją wystąpienia premiera

13:27, 04.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Wysłuchałem z satysfakcją wystąpienia premiera; kilka dni temu zaproponowałem premierowi, aby wystąpił z wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania dla rządu – powiedział podczas briefingu w Sejmie prezydent Andrzej Duda. – Propozycja wystąpienia o wotum zaufania dla rządu zmierzała do tego, by zakończyć proces, w którym przeszkadza się rządowi w działaniach przeciw pandemii i jej skutkom dla gospodarki – powiedział.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wygłosił oświadczenie po wystąpieniu w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się o wotum zaufania dla rządu.

– Wysłuchałem tego wystąpienia z satysfakcją, albowiem kila dni temu zaproponowałem premierowi, patrząc na sytuację polityczna w naszym kraju (...), aby wyszedł i wystąpił o wyrażenie przez Sejm wotum zaufania dla rządu – powiedział prezydent Duda w czwartek po sejmowym przemówieniu Mateusza Morawieckiego.

Dodał, że chodziło o to, „aby zakończyć i przeciąć ten proces, w którym de facto rządowi i większości parlamentarnej przeszkadza się w działaniach, które mają prowadzić do zakończenia epidemii koronawirusa, ale w każdym razie stworzenia warunków całkowicie bezpiecznych dla życia i zdrowia Polaków, jak również do tego, by w sposób sprawny, konsekwentny walczyć ze skutkami kryzysu gospodarczego”.

Według prezydenta stan pandemii „wymaga – po to, żeby ratować polska gospodarkę – konsekwentnego spokojnego działania” dla przetrwania pracodawców i ratowania miejsc pracy. Duda wyraził satysfakcję, że wielu przedsiębiorców skorzystało z rozwiązań, które – jak dodał – pozwoliły utrzymać 2 mln, a prawdopodobnie 3 mln miejsc pracy.
 
 
 
...
 
„Chciałem, żeby premier przedstawił w Sejmie efekty działań rządu”ֲ

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że podczas rządów PO–PSL walka z kryzysem odbywała się kosztem słabszych, „którzy mają trudniejszą sytuację, nie mają siły przebicia, nie są elitami, finansowymi przede wszystkim”.

Podkreślił, że przez ostatnie cztery lata była prowadzona zupełnie inna polityka, ukierunkowana na sprawy społeczne i wsparcie dla rodziny. – To była także polityka bardzo ambitna, polityka bardzo ambitnych planów gospodarczych, planów inwestycyjnych, które w części już są zrealizowane, które są nadal realizowane i które są zaplanowane – mówił prezydent. Wymienił m.in. Centralny Port Komunikacyjny i budowę kanału na Mierzei Wiślanej.

– Rozwijanie takich inwestycji jest warunkiem, by Polska mogła się rozwijać, także w przyszłości. Chciałbym ogromnie, aby te inwestycje były realizowane. Chcę być patronem tych inwestycji i wierzę, że będę patronem tych inwestycji, że będę mógł dopilnować, aby rząd Zjednoczonej Prawicy te inwestycje zrealizował – oświadczył.

Dodał, że to ważne, aby spełnić obietnice złożone pięć lat temu i wcześniej. Zadeklarował, że razem z rządem będzie dbał o równy rozwój kraju.

Premier w Sejmie. Zwrócił się o udzielenie wotum zaufania dla rządu
„Polska potrzebuje zgody i dobrego współdziałania rządu z prezydentem”

Andrzej Duda mówił, że Polska obecnie potrzebuje zgody i dobrego współdziałania władz wykonawczych, rządu z prezydentem oraz spokojnej realizacji planów.

– Ta spokojna realizacja planów zapewni miejsca pracy. Ta spokojna realizacja planów, a nie awantury i kłótnie, to będzie w przyszłości pomyślność dla polskiej rodziny. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie jak najszybciej przejść ten bardzo trudny czas. Chciałbym, żeby tak się to dalej odbywało i chcę nad tym patronować, i chcę to nadzorować – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że w czwartek 31. jest rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

– Dzisiaj jest rocznica tamtych pierwszych, półwolnych wyborów w 1989 r. Kto wtedy wygrał? Ludzie wygrali. To Polacy, którzy poszli do urn, pokazali co to znaczy solidarność i co to znaczy wola przełamania impasu i wola wyjścia na wolność. Co to znaczy, że chcą przezwyciężyć okowy zła. Co to znaczy, że chcą mieć wolną Polskę. Tak bardzo mocno wypowiedzieli się wtedy za wolną Polską, a przeciwko komunizmowi – powiedział prezydent.

Przypomniał, że miał wówczas 17 lat i był uczniem II klasy liceum. – Nie mogłem jeszcze w tamtych wyborach sam głosować, byłem niepełnoletni. Ale razem z moimi kolegami i koleżankami chodziliśmy wtedy po Krakowie, roznosząc ulotki z napisem: „Pierwszy raz możesz wybrać, wybierz Solidarność”. Jakże to słowo wiele wtedy znaczyło, jakże wiele znaczy także i dzisiaj – podkreślił prezydent. – Wierzę, że właśnie dzisiaj razem, zgodnie, w solidarności przełamiemy impas tego kryzysu i z powrotem wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju – dodał.

Przypomniał, że w środę skierował do Sejmu prezydencki projekt ustawy o dodatku solidarnościowym. – Żeby tym, którzy stracą pracę, pomóc przetrwać ten trudny, ale mam nadzieję krótki czas najbliższych kilku miesięcy, kiedy tę pracę odzyskają. Wierzę, że tak się właśnie stanie – dodał.

Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
Prezydent o odwołaniu rządu Olszewskiego: wciąż trzeba determinacji w walce o wolną Polskę

Prezydent nawiązując do wydarzeń z 1992 roku, gdy – jak mówił – „Jan Olszewski stał w polskim Sejmie jako premier polskiego rządu i bronił swojego rządu”, podkreślił, że Olszewski „bronił rządu, który chciał zrealizować plan wychodzenia Polski na prawdziwą wolność, strząśnięcia z Polski okowów resztek komunizmu i postkomunizmu, który zaczął ją wtedy zacieśniać”.

Według Dudy, gabinet Olszewskiego chciał zbudować „w pełni wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, którą nie będą rządziły elity, tylko takiej, która będzie dla zwykłego obywatela, z ukierunkowaniem na jego sprawy”, a zatrzymanie tych działań pokazało, że „trzeba jeszcze większej determinacji i jeszcze większej woli, aby walczyć o prawdziwie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę”.

– Ona zawsze jest i będzie naszym wielkim zadaniem. Ta Polska, o której z dumą mówimy, patrząc na świat, ta Polska, o której z dumą mówimy patrząc na Europę, Polska, w której liczy się nie tylko elita, ale w której najważniejszy jest normalny człowiek, jest zwykły obywatel - oświadczył prezydent.

Duda podziękował wszystkim, którzy o taką Polskę walczyli, „chcąc się wyrwać zza żelaznej kurtyny” i wyraził przekonanie, że będzie kontynuowany „proces budowania naszego państwa coraz silniejszego, coraz mocniejszego, że pokonany także ten kryzys, który nadszedł teraz”. Podkreślił, że kryzys pandemiczny wciąż jest bardzo groźny, ale ocenił, że „radzimy sobie z nim dobrze dzięki mądrym decyzjom i współdziałaniu”. Zapowiedział, że dopilnuje, aby plany związane z wychodzeniem z kryzysu „były zrealizowane do samego końca”.

„4 czerwca 1989 r. Polacy Solidarnie zagłosowali za wolną Polską”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych