zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda wystąpi na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

10:42, 24.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Nowym Jorku zabierze głos w debacie generalnej 74. Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ekologii i zrównoważonego rozwoju – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.


Podziel się:   Więcej

We wtorek rano lokalnego czasu prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem.

Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał swoje wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie polskiego prezydenta skupi się w tym roku wokół trzech wartości – przekazał szef gabinetu prezydenta RP. Pierwszą z nich będzie motyw przewodni polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, czyli "pokój przez prawo międzynarodowe". "Kończymy nasze dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent podsumuje ten okres i nasze osiągniecia" - powiedział Szczerski.

Po drugie – mówił prezydencki minister – ekologia. – Kończymy też naszą prezydencję w konferencji klimatycznej ONZ (COP). Prezydent przestawi pięć nowych inicjatyw Polski, dotyczących poprawy ochrony środowiska w Polsce, od komunikacji miejskiej po zalesianie – powiedział. Po trecie – „kwestia państwa dobrobytu i dyskusji o modelu polityki dobrobytu, która wpisuje się w agendę ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju”.


Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy obronnej
Kolejna okazja do rozmów kuluarowych

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie, wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Para prezydencka przyleciała do Stanów Zjednoczonych w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w New Britain (Connecticut).

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpisali deklarację w sprawie lokalizacji dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wyrazili też przekonanie, że w niedługim czasie Polska zostanie objęta programem ruchu bezwizowego.


Prezydent Duda: Droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem