zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Złota era polskiej lekkiej atletyki trwa do dzisiaj

23:26, 15.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom, trenerom, lekarzom i fizjoterapeutom podczas Gali 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, która odbyła się w Warszawie. – Złota era polskiej lekkiej atletyki trwa do dzisiaj – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Prezydent przypomniał największe sukcesy biało-czerwonych, począwszy od pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski, wywalczonego przez przedstawicielkę tej właśnie dyscypliny sportu – dyskobolkę Halinę Konopacką w Amsterdamie w 1928 roku.

– Tak się zaczęła złota era polskiego sportu, polskiej lekkiej atletyki, która na całe szczęście trwa do dzisiaj – powiedział.

Andrzej Duda wymienił nazwiska największych gwiazd polskiej „królowej sportu”: nieżyjącej Ireny Szewińskiej, Roberta Korzeniowskiego, Józefa Schmidta, Anity Włodarczyk, Tomasza Majewskiego i wielu innych. Odznaczenia wręczył Janowi Blecharzowi, Januszowi Maciejewskiemu, Tadeuszowi Makarukowi, Zbigniewowi Rolbieckiemu, Jerzemu Skusze, Jacekowi Zamecznikowi, Tadeuszowi Cuchowi, Januszowi Wąsowskiemu i Markowi Prorokowi.

Związek zaprosił gości zebranych na sali na przeplataną muzyką multimedialną podróż przez 100 lat lekkoatletycznej historii. Na wielkim telebimie wyświetlane były najważniejsze momenty „Królowej Sportu”.

Joanna Fiodorow: Wreszcie wychodzę z cienia
 
 
 
...
 
Szef IAAF: To dla nas bardzo ważne, że polski rząd wspiera działania polskiego związku

Wśród zaproszonych gości byli m.in. szef World Athletics (daw. IAAF) Sebastian Coe i European Athletics Svein Arne Hansen.

– To dla nas bardzo ważne, że polski rząd wspiera działania polskiego związku. Wasz wkład w nasz sport był olbrzymi. To byłoby bardzo niezręczne, gdybym miał wskazać tu jednego sportowca, ale wspomnę panią Irenę Szewińską, którą doskonale znałem i podziwiałem – powiedział szef światowej centrali.

Podziękował PZLA za chęć organizacji imprez i dodał: – To wielki zaszczyt, że mogłem być dzisiaj częścią waszej rodziny.

Lekkoatletyczne MŚ. Mamy to! Marcin Lewandowski z brązowym medalem w biegu na 1500 m
Zdobywcy „Złotych Kolców”

Kulminacją było rozstrzygnięcie corocznego rankingu „Złotych Kolców”, który wyłania najlepszego lekkoatletę i lekkoatletkę sezonu. Wygrali go wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow i brązowy medalista MŚ w biegu na 1500 m Marcin Lewandowski.

Klasyfikacja tworzona jest na podstawie punktów przyznawanych m.in. za miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za uzyskane rezultaty.

Fiodorow, która w nagrodę otrzymała czek w wysokości 12 tys. zł, wyprzedziła sprinterkę Ewę Swobodę, wicemistrzynie świata w sztafecie 4x400 m Justynę Święty-Ersetic i Igę Baumgart-Witan (3. i 5. miejsce) oraz skoczkinię wzywż Kamilę Lićwinko (4. miejsce).

– Pięknie kończy się dla mnie ten sezon. Jestem najlepsza w Polsce. To jest kolejne wyróżnienie dla mnie. Bardzo ważna nagroda. Mam nadzieję, że doda mi to skrzydeł do kolejnych sukcesów i w przyszłym roku znów będę w czołówce tego rankingu – powiedziała Fiodorow.

Z kolei wśród mężczyzn Lewandowski wyprzedził czterokrotnego mistrza świata w rzucie młotem Pawła Fajdka, brązowych medalistów MŚ w skoku o tyczce Piotra Liska i w rzucie młotem Wojciecha Nowickiego oraz rekordzistę kraju w pchnięciu kulą Michała Haratyka.

– To dla mnie długo wyczekiwana chwila. Czekałam na to zwycięstwo równie długo, jak na medal mistrzostw świata. W 2010 roku zająłem drugie miejsce w Złotych Kolcach, w ubiegłym roku byłem trzeci, choć myślałem, że zwyciężę, bo miałem niesamowity sezon, ale to było za mało, by triumfować w tym rankingu. Wreszcie jestem pierwszy i w dodatku w tak ważnych okolicznościach, bo podczas stulecia PZLA – skomentował Lewandowski.

Trenerką roku wybrano Jolantę Kumor, która współpracuje z Fajdkiem. A mecenasem 100-lecia został uznany koncern paliwowy PKN Orlen.

Tegoroczne nagrody przyznano po raz 50. Pierwszymi laureatami Złotych Kolców w 1970 roku byli płotkarka Teresa Sukniewicz i biegający średnie dystanse Henryk Szordykowski.

Gratulacje od prezydenta i premiera dla polskich sportowców po weekendowych sukcesach

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych