zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda z małżonką rozpoczął wizytę w Republice Litewskiej

15:00, 21.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Od powitania przez prezydenta Gitanasa Nausedę z małżonką w pałacu prezydenckim rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Andrzej Dudy na Litwie. W Wilnie spotka się dziś premierem Sauliusem Skvernelisem. Jutro, wraz z innymi europejskimi politykami weźmie udział w ceremonii pochówki Powstańców Styczniowych. W uroczystości będzie uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

W czwartek odbędzie się wizyta robocza. Zaplanowano rozmowy oraz dyskusję plenarną delegacji pod przewodnictwem prezydentów: Polski – Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausedy. Tematem będą najważniejsze problemy i kwestie polityczne dotyczące relacji dwustronnych oraz międzynarodowych.

Litewska para prezydencka wyda na cześć polskiej pary uroczystą kolację. Prezydent Duda złoży także wieniec na grobie Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone jest także jego serce.

– W piątek prezydent Andrzej Duda razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a także wicepremierami Ukrainy oraz Białorusi, ministrem kultury Łotwy, będą uczestniczyli w podniosłym wydarzeniu patriotycznym - pochówku Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, przywódców Powstania Styczniowego oraz kilkunastu jego uczestników straconych w Wilnie w 1863 i w 1864 roku – poinformował szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent: Wierzę w dobrą współpracę z prezydentem Nausedą ws. Polaków na Litwie
 
 
 
...
 


W intencji Powstańców zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, a następnie odbędzie się ceremoniał pogrzebowy na Cmentarzu na Rossie.

W uroczystości wezmą również udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu. Obecny będzie też premier Litwy Saulius Skvernelis. Prezydencki minister podkreślił, że wizyta ma wyjątkowy, symboliczny wymiar, gdyż w ceremoniach wezmą udział wspólnie przywódcy państw współtworzących niegdyś Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

– W kontekście polityki pamięci, która dla Polaków, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy jest niezwykle istotna, przesłanie tej uroczystości ma fundamentalne znaczenie. Jest przypomnieniem zakorzenionego w naszej historii, trwającego od stuleci braterstwa – podkreślił Szczerski.

Jak dodał, „ideały, w imię których walczyli i złożyli ofiarę z życia, zwyciężyły i dlatego powinny być dla inspiracją w budowaniu współpracy i przeszłości narodów żyjących w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

W latach 1863–1864 na placu Łukiskim w Wilnie wojsko carskie dokonało egzekucji 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Wszystkich pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze związanymi rękoma. W 2017 r. w czasie badań archeologicznych na Górze Giedymina przypadkowo odkryto pochówki czterech osób. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość pogrzebanych bohaterów Powstania Styczniowego.


Prezydent Litwy z wizytą w Polsce

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych