zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda złożył kondolencje prezydentowi Turcji

08:19, 27.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje w depeszy skierowanej do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w związku z ofiarami trzęsienia ziemi. Zapewnił również o solidarności Polski z narodem tureckim.


Podziel się:   Więcej

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o trzęsieniu ziemi we wschodniej Turcji, w wyniku którego śmierć poniosło 35 osób, a ponad 1600 zostało rannych. W tym niezwykle trudnym czasie składam Panu Prezydentowi, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, najszczersze wyrazy współczucia. Zapewnił również o modlitwie za wszystkich tych, którzy stracili życie, za rannych i bliskich ofiar. Wszystkim poszkodowanym życzę szybkiego powrotu do zdrowia” - czytamy w depeszy kondolencyjnej opublikowanej w niedzielę na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Prezydent przekazał również słowa uznania dla pracy służb ratunkowych. „Mam nadzieję, że ratownikom przeszukującym gruzy domów, uda się odnaleźć kolejne osoby ocalone z kataklizmu. Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, najszczersze wyrazy współczucia oraz zapewnienia o naszej solidarności z narodem tureckim” – dodał.

Do trzęsienia ziemi w Turcji doszło w piątek w godzinach wieczornych. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Sivrice w prowincji Elazig, ok. 550 km na wschód od stolicy kraju Ankary. Po głównym trzęsieniu, które odczuwalne było w Syrii, Gruzji, Armenii i Libanie, nastąpiło aż ponad 270 wstrząsów wtórnych, spośród których 12 miało magnitudę 4.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził w sobotę dwie prowincje dotknięte katastrofą, zapewniając, że „natychmiast zostaną podjęte niezbędne środki (...), aby nikt nie został bez dachu nad głową”. Do dyspozycji poszkodowanych w kataklizmie oddano miejscowe hale sportowe, szkoły i inne obiekty użyteczności publicznej.

Tureckie władze podały w niedzielę, że liczba ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi wzrosła do co najmniej 38. Rannych jest ok. 1600 osób.

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych