zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Duda: Zmiany w wymiarze sprawiedliwości są niezbędne

07:35, 31.12.2018;   autor: akune, łz;   źródło: TVP Info

– Zmiany w wymiarze sprawiedliwości są nie tylko konieczne, ale wręcz niezbędne, właśnie dlatego, że ocena wymiaru sprawiedliwości jest zła – powiedział w programie „W pełnym świetle” w TVP Info prezydent Andrzej Duda. – Demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że środowiska sędziowskie są zepsute; zachowują się w taki sposób, w jaki sędziowie nigdy nie powinni sobie pozwolić – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

Prowadząca program oceniła, że „to wielka odwaga reformować sądownictwo”, bo oznacza „narażenie się na wiele zmasowanych, silnych ataków”.

– Środowisko sędziowskie jest niezwykle wpływowe. To są ludzie, którzy zza stołu sędziowskiego decydują o podstawowych sprawach życiowych. Stąd mój apel do osób, które otrzymują nominacje sędziowskie, aby o tym pamiętali. Oni swoim zachowaniem, działaniem, budują opinię wymiaru sprawiedliwości. U nas w Polsce ona jest zła – stwierdził.

– Poza tym to, co obserwujemy w ostatnim czasie, te niezwykłe demonstracje polityczne środowisk sędziowskich pokazują, że środowiska sędziowskie są zepsute – ocenił. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o zarzut upolitycznienia. – Zachowują się w taki sposób, w jaki sędziowie nigdy nie powinni sobie pozwolić – dodał.


Prezydent podpisał nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym
 
 
 
...
 
Demonstracja polityczna niewskazana

Andrzej Duda zgodził się, że sędziowie mają prawo do swoich poglądów politycznych. – Ale to powinny być jego poglądy, z którymi on nie powinien wychodzić na ulicę, których nie powinien demonstrować w mediach i w innych miejscach. Takie jest moje przekonanie i myślę, że takie jest przekonanie wszystkich uczciwych, etycznych sędziów – dowodził.

Prezydent wyraził zadowolenie z kierunku zmian w sądownictwie. – Cieszę się z tego, że jest dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. Nowa izba, nowo utworzona, w której są nowi sędziowie. Liczę na to, że takie trudne sprawy, gdzie ludzie rzeczywiście czuli się ogromnie skrzywdzeni, będą objęte tymi skargami nadzwyczajnymi i że SN pochyli się nad nimi jeszcze raz – wyraził nadzieje.

Jak zaznaczył „oczywiście to jest decyzja prokuratora generalnego i innych podmiotów, które te skargi składają”, bo są one składane za ich pośrednictwem. – Mam jednak nadzieję, że wiele osób odzyska poczucie sprawiedliwości i satysfakcję w efekcie wyroków, które zapadną – dodał.

– Liczę też na to, że nowi sędziowie będą budowali nowe oblicze polskiego wymiaru sprawiedliwości – uczciwego, etycznego, dobrego, a nie takiego, który niestety można zobaczyć na niektórych nagraniach w internecie. To jest dla mnie bardzo ważne i mam nadzieję, że to się do końca uda – podkreślił prezydent.

Los reformy sądownictwa

Pytany – w kontekście podpisanej 17 grudnia nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – jaki będzie dalszy los reformy sądownictwa, Duda odpowiedział, że „jak tylko będzie opublikowana, to wejdzie w życie”.

ؘ– To nie było ustępstwo wobec Komisji Europejskiej, to było wykonanie pewnych wskazań i sugestii zgłoszonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w tym zakresie te zmiany, które zostały wprowadzone w ustawie, były zaproponowane przez Sejm.

– Analizowałem to, uznałem, że idzie to w kierunku, jaki wskazał Trybunał Europejski, a ponieważ jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, stąd moja decyzja o podpisie. Jestem zwolennikiem tego, żeby postanowienie wydane przez Trybunał Europejski uznać – dodał Duda, odnosząc się do tej nowelizacji. Nowelizacja umożliwia sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.


„Z postanowieniem TSUE się nie zgadzamy, ale je wcielamy”
Natura wyborów

Prezydent był również pytany o ewentualną kandydaturę przewodniczącym Rady Europejskiej, byłego premiera Donalda Tuska, gdyby zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r. Powiedział, że ocenia ją „tak samo jak każdą inną kandydaturę”.

– Będą na pewno inni kandydaci (...) na pewno będzie startował pan Janusz Korwin-Mikke, pewnie będzie startował jakiś przedstawiciel PSL, pewnie będzie startował jakiś przedstawiciel PO. Być może będzie to pan Donald Tusk wśród wielu innych różnych kandydatów. Taka jest natura wyborów prezydenckich. W poprzednich wyborach prezydenckich też startowało wielu kandydatów i nie jest to nic nadzwyczajnego – dodał.


Sondaż: w wyborach prezydenckich Andrzej Duda wygrałby z Donaldem Tuskiem

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych