zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: dzięki nowoczesnym testom z Korei Płd. wzrośnie w Polsce wykrywalność zakażeń

08:13, 09.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dzięki nowoczesnym testom na obecność koronawirusa, które niedługo trafią do Polski z Korei Południowej, wzrośnie wykrywalność zakażeń na COVID-19 - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent zapewnił w Polskim Radiu, że w walce z koronawirusem jest „duża wola współdziałania” pomiędzy premierem, służbami sanitarnymi, ministerstwem rozwoju oraz jego kancelarią. – Pracujemy razem nad szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi tarczy antykryzysowej – podkreślił.

Andrzej Duda ocenił również, że stopniowe, coraz większe restrykcje, które są wprowadzane w Polsce „bez wątpienia ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa, a tym samym chronią zdrowie i życie ludzi”. – Naprawdę poziom zachorowań, jak na standardy europejskie i wielkość naszego kraju, mamy na niskim poziomie – zauważył.

Prezydent pytany o nowoczesne testy na obecność koronawirusa, które mają trafić do Polski z Korei Południowej podkreślił, że oba kraje łączy „dobra nić współpracy”. – Korea jest pokazywana jako przykład sprawnie działającego państwa w walce z koronawirusem – zaznaczył. Jak dodał, testy białkowe, które trafią niebawem z Korei do Polski, sprawdziły się i pomogły w walce z koronawirusem.

Prezydent: dzięki nowoczesnym testom z Korei Płd. wzrośnie w Polsce wykrywalność zakażeń
– Bardzo się ucieszyłem, że pan prezydent Moon Jae-In powiedział mi, że oni są na to otwarci, żebyśmy się tylko drogą dyplomatyczną zwrócili z zapotrzebowaniem na zakup takich testów, że będzie starał się ze swojej strony nas jak najbardziej wesprzeć – podkreślił prezydent Duda. Zaznaczył jednocześnie, że przy zakupach drogą dyplomatyczną, wymiana gospodarcza jest bardziej skuteczna niż w drodze biznesowej.

Ocenił również, że dzięki koreańskim testom wzrośnie w Polsce wykrywalność zakażeń. Prezydent wskazał, że w Polsce wykonuje się już ok. 7 tys. testów dziennie, a liczba ta ma wzrastać.

We wtorek prezydent Andrzej, podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem, uzgodnili sposób działania obu krajów w kwestii zakupu przez Polskę nowoczesnych testów na koronawirusa produkowanych w Korei oraz zamówień na dostawy materiałów do ochrony osobistej dla służb medycznych.

Uzgodniono także współpracę między ekspertami medycznymi z obu państw. Polscy specjaliści mają uczestniczyć w międzynarodowym seminarium online dotyczącym doświadczeń i wiedzy uzyskanej przez partnerów z Korei.

Premier: Testów na koronawirusa mamy wystarczającą ilość

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych