zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Dziękuję laureatom Konkursu za rozsławianie muzyki Chopina na całym świecie

19:39, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Dziękuję laureatom i pianistom Konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie – powiedział w czwartek podczas gali wręczenia Nagród XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Wręczył też Złoty Medal Bruce'owi (Xiaoyu) Liu z Kanady.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział w pierwszym koncercie laureatów Konkursu Chopinowskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Podczas uroczystości prezydent wręczył Złoty Medal laureatowi I Nagrody Bruce'owi (Xiaoyu) Liu z Kanady. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim pianistom i muzykom, którzy zgłosili się do XVIII Konkursu.

– Dziękuję, że włożyliście w to wysiłek, ogromne emocje – powiedział Andrzej Duda.

W opinii prezydenta, wybór zwycięzcy konkursu był niezwykle trudny.

– Jesteśmy dumni z tego, że Chopin był Polakiem, pochodził z naszego kraju i stąpał po polskiej ziemi. Słyszymy w tej muzyce Polskę. Kiedy ją słyszymy, widzimy płynącą Wisłę, pochylone wierzby, charakterystyczne dla naszego kraju krajobrazy – mówił prezydent.

 
 
 
...
 
Prezydent Duda podkreślił, że „Chopin jest polskim artystą i wszyscy jesteśmy z tego dumni".

– Muzyka Chopina jest światowa, jest wielką dumą – ocenił.

Podsumowując swoje wystąpienie, pogratulował raz jeszcze laureatom i pianistom i podziękował za to, że „grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie”.Prezydent gratuluje zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego
W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce.

Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii.

Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik.

Na piątym miejscu uplasował się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.Prezydent ufundował dla laureata Konkursu Chopinowskiego nagrodę w wysokości 40 tys. euro


Morawiecki: Muzyka Chopina podbija serca ludzi na całym świecie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych