zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto tych, których ciemiężyła banda zdrajców

16:58, 01.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto tych, których pomordowała, ciemiężyła ich i ich rodziny banda zdrajców – powiedział w piątek w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) prezydent Andrzej Duda, który oddał tam hołd kpt. Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. Huzar i jego żołnierzom.


Podziel się:   Więcej

Kpt. Kazimierz Kamieński ps. Huzar to dowódca partyzantki niepodległościowej, jeden z najdłużej walczących żołnierzy podziemia, po wybuchu II wojny światowej związany był z ZWZ-AK na terenie powiatu Wysokie Mazowieckie. Pomnik go upamiętniający stoi w centrum Wysokiego Mazowieckiego, odsłonięty został w listopadzie 2007 r.

Przy tym pomniku prezydent Duda złożył wieniec. Podkreślał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto także tych, którzy tych żołnierzy wspierali – „z którymi byli żołnierze niezłomni i którzy byli dla żołnierzy niezłomnych ich oparciem, ich ostoją, ich wsparciem, czasem ich ratunkiem”.

– To także święto Podlasia, Świętokrzyskiego, Lubelszczyzny, Małopolski – zwykłego chłopa, zwykłego rolnika, który wtedy pomagał, czasem zginął zamordowany. Którego rodzina była prześladowana przez dziesięciolecia, który (...) kiedy przychodziło NKWD, UB stał, często ze spuszczona głową, bity, po0niewierany, nic nie mówił. Ale nie wydawał swoich żołnierzy, nie wydawał swoich partyzantów – mówił prezydent.Prezydent odda hołd Żołnierzom Niezłomnym w Wysokiem Mazowieckiem
 
 
 
...
 
Pamięć o bohaterach

Prezydent Duda dziękował mieszkańcom Wysokiego Mazowieckiego, że chcieli wziąć udział w uroczystości upamiętniającej „bohaterów wolnej, niepodległej, suwerennej RP, których pomordowała, ciemiężyła, niszczyła ich i ich rodziny, banda zdrajców”.

– Przyprowadzonych tutaj przez sowietów, a bardzo często i oportunistów, którzy na służbę sowietów poszli wietrząc w tym własny interes i wygodne życie. Żeby się ustawić w nowym – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent Duda: Komuniści bali się Żołnierzy Niezłomnych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych