zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, musimy wzmóc naszą czujność i zdolności obronne

14:30, 01.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, musimy wzmóc naszą czujność i zdolności obronne; za naszą wschodnią granicą trwa wojna, napadnięta przez rosyjskich agresorów Ukraina broni suwerenności, tocząc zmagania także w imię bezpieczeństwa Polski, naszego regionu i całego świata – podkreślił prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent skierował list do organizatorów i uczestników Święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ)im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który podczas uroczystości odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Andrzej Duda podkreślił w liście, że DORSZ to niezwykle istotny komponent polskiej armii, umacniający nasze bezpieczeństwo oraz pozycję naszego kraju w NATO, a także w całej przestrzeni międzynarodowej.

„Pragnę złożyć wyrazy uznania dla znakomitego dorobku państwa ofiarnej służby i pracy” – napisał Duda. Z okazji 18. rocznicy powstania Dowództwa prezydent złożył najlepsze życzenia dowódcy - gen. Tomaszowi Piotrowskiemu oraz wszystkim żołnierzom i pracownikom DORSZ.

Wskazywał w liście, że udział polskich formacji wojskowych w operacjach poza granicami naszego państwa jest szczególnym instrumentem narodowej polityki bezpieczeństwa.


Prezydent Duda: Szczyt NATO odpowiada na zagrożenia ze strony Rosji i wzmacnia bezpieczeństwo
„Polska flaga w misjach zagranicznych to znak naszego zaangażowania w umacnianie światowej stabilności oraz w kształtowanie ładu międzynarodowego opartego na uniwersalnych wartościach, którym Polacy są wierni od najdawniejszych stuleci naszej historii” – napisał.

Prezydent stwierdził, że to właśnie Dowództwo w bardzo istotnej mierze przyczynia się do tego, że zadania Polskich Kontyngentów Wojskowych wypełniane są wzorowo.

Zzwrócił uwagę, że obecnie w 9 międzynarodowych operacjach prowadzonych pod auspicjami ONZ, NATO i UE uczestniczy blisko 1300 polskich żołnierzy i pracowników.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy miał możliwość odwiedzenia polskich żołnierzy w Rumunii, w Turcji i na Łotwie i wszędzie widział profesjonalizm, głębokie zaangażowanie i właściwe przygotowanie do działania w strukturach wielonarodowych.


„Jeden z najważniejszych szczytów NATO ostatnich dekad”. Prezydent wrócił z Madrytu
„Miałem okazję z ogromną dumą i satysfakcją wysłuchać wielu pochlebnych opinii sojuszników i partnerów o świetnej postawie i ofiarności polskich żołnierzy. Cieszę się, że pomnaża to naszą wiarygodność sojuszniczą oraz rozsławia dobre imię Rzeczypospolitej w świecie” – napisał Duda.

Według prezydenta potwierdzeniem polskiego profesjonalizmu i zaangażowania stała się przeprowadzona przez siły zbrojne RP ewakuacja z Afganistanu naszych rodaków i osób współpracujących z polską misją dyplomatyczną, Polskim Kontyngentem Wojskowym oraz siłami sojuszniczymi. Ocenił, że był to budzący uznanie przykład sprawności wojsk operacyjnych, efektywnego planowania i dowodzenia.

„Ewakuacja przebiegła bezpiecznie, a misja była sukcesem Polski. Bardzo dziękuję za znakomitą realizację tego zadania” – zaznaczył.


Prezydent Duda: Warto ponad podziałami omówić wyniki szczytu
Prezydent w liście pisał także o „wielu poważnych wyzwaniach w naszym bezpośrednim otoczeniu”, którym musimy stawiać czoła w ostatnim czasie.

Wskazywał w tym kontekście na epidemię Covid-19 oraz sztucznie wywołany przez władze białoruskie kryzys migracyjny, które – jak zaznaczył – włączyły Wojsko Polskie w działania służące ochronie społeczeństwa i obronie naszej granicy państwowej.

Duda zauważył, że istotną rolę w podejmowaniu tych wyzwań odegrało DORSZ i dzięki wzmożonemu wysiłkowi Dowództwa udało się utrzymać sprawne funkcjonowanie PKW w czasie pandemii, sukcesem uwieńczone zostało również koordynowanie transportu polskiej pomocy humanitarnej za granicę czy dowodzenie wojskami realizującymi zadania w pasie przygranicznym z Białorusią, we współpracy z władzami lokalnymi, Policją, Strażą Graniczną i innymi podmiotami.


Kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej
„Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek w ostatnich latach, musimy wzmóc naszą czujność i zdolności obronne. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, brutalnie napadnięta przez rosyjskich agresorów Ukraina broni swej suwerenności i integralności terytorialnej, tocząc zmagania także w imię bezpieczeństwa Polski, naszego regionu i całego wolnego świata” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył również, że w tych dramatycznych okolicznościach na Dowództwie spoczywa wielka odpowiedzialność.

„Na pewno są państwo tego głęboko świadomi i z poświęceniem tworzą państwo jeszcze bardziej skuteczny i spójny system bezpieczeństwa narodowego” – napisał.

Prezydent dziękował gen. Piotrowskiemu oraz przedstawicielom DORSZ za „wysoce merytoryczne, wnikliwe informowanie władz Rzeczypospolitej o sytuacji związanej z działaniami wojennymi na Ukrainie podczas strategicznych narad, które miały miejsce w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego”.


Wąsik: Do połowy września powstanie zapora elektroniczna
„Oczekuję, że doświadczenia, jakie zebraliśmy, zostaną wykorzystane do wzmocnienia efektywnego funkcjonowania Dowództwa, a także całych Sił Zbrojnych RP” – zaznaczył. Wyraził również oczekiwanie, że Dowództwo będzie gotowe do zwiększenia polskiej obecności w państwach sojuszniczych.

„Musimy się bardzo poważnie liczyć z taką ewentualnością, wynikającą z konieczności wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, o czym dyskutujemy w gronie przywódców państw Sojuszu” – napisał prezydent.


Prezydent Duda: W razie konieczności obrona państw bałtyckich i Polski będzie natychmiastowa

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
26-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych