zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w pandemii

11:08, 23.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Powinniśmy jako Europa stać się samowystarczalni w produkcji środków potrzebnych w pandemii, aby nie poszukiwać ich poza Europą - powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Rzymie podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty drugiej kadencji.


Podziel się:   Więcej

Prezydent rozpoczął tego dnia wizytę we Włoszech od odwiedzenia Instytutu Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia Covid-19. Spotkał się tam z dyrektor generalną placówki Martą Brancą.

W obecności Dudy podpisano porozumienie pomiędzy Narodowym Instytutem Chorób Zakaźnych im. Lazzaro Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładem Higieny.

Prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem. Zwrócił także uwagę na rolę, jaką odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Jak mówił Duda, wybrał Włochy za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej w drugiej kadencji, bo kraj ten jest „symbolem skutecznej walki z koronawirusem”.

Szef państwa złożył „wyrazy szacunku i podziękowania” za wielomiesięczną „bohaterską walkę” z koronawirusem, „w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy”. Wyraził satysfakcją, że w tym najgorszym czasie walki z koronawirusem w Lombardii, „gdzie tragedia była największa, walkę włoskich lekarzy wspierali także i nasi lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego”.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi rzymski szpital Spallanzani
Podpisanie porozumienia

Duda dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy „w zakresie badań, wymiany doświadczeń i wspólnej walki z koronawirusem i w przyszłości innymi chorobami zakaźnymi” między polskim i włoskim instytutem.

Prezydent podkreślał wagę tego porozumienia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Europy, w tym w sprawie produkcji materiałów ochronnych czy środków odkażających. Wyraził przekonanie, że walka z koronawirusem i skutkami gospodarczymi epidemii Covid–19 powinna być realizowana wspólnie przez wszystkie kraje Europy.

– Chciałbym, żeby to dzisiejsze podpisanie umowy było właśnie dla całej Europy symbolem współpracy i tego, jak trzeba działać, by w przyszłości być jak najskuteczniejszym w tej walce – zakomunikował Duda.

Para prezydencka przyleciała do Włoch
Współdziałanie Europy w walce z koronawirusem

Wyraził przekonanie, że współdziałanie jest konieczne w co najmniej dwóch obszarach – po pierwsze, w obszarze produkcji wszelkiego rodzaju środków zabezpieczenia i ochrony oraz środków odkażających. – Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, byli w stanie wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą – wskazał polski prezydent.

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. – Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory – wyliczał Duda.

Po drugie, konieczne jest w Europie współdziałanie w kwestii badań naukowych mających na celu walkę z koronawirusem – zauważył prezydent. Zaznaczył, że kluczowa jest tutaj wymiana doświadczeń i wyników badań oraz wspólne prace naukowe. Dodał, że przykładem tego jest porozumienie pomiędzy PZH a Instytutem Spallanzaniego.

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. – W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas, gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę – podkreśliła.

Prezydent Duda spotka się w środę z prezydentem i premierem Włoch