zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Gruzini, czekamy na was w zjednoczonej Europie i w NATO

11:13, 26.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze; łączą nas te same wartości, a spośród nich najważniejsze, to umiłowanie wolności i suwerenności; mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci - mówił w środę prezydent Andrzej Duda w Tbilisi podczas obchodów Święta Niepodległości Gruzji.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda nawiązał do 1918 r., kiedy Gruzja odzyskała niepodległość, wskazując, że naród tego kraju dokonał wówczas fundamentalnego wyboru i opowiedział się za samostanowieniem, wolnością i demokracją.

Zaznaczył, że choć bolszewicka Rosja swoją agresją przekreśliła marzenia o nowoczesnym i niepodległym państwie gruzińskim, już kilka lat później, to „pamięć o tamtych wzniosłych wydarzeniach trwale zapisała się w zbiorowej pamięci narodu” .

– Dlatego też w momencie rozpadu Związku Sowieckiego kilka dziesięcioleci później Gruzini wiedzieli dokładnie, że pragną niepodległości, pragną swojego państwa. Dlatego w 2021 roku możemy wspólnie świętować także i 30-lecie odzyskania niepodległości - mówił.

Duda dodał, że wspomnienie tych wydarzeń uświadamia mu, jak „wyraźnie bliskim, a wręcz braterskim jest dla Polaków naród gruziński” .

– Chociaż między Warszawą a Tbilisi jest przeszło 2 tys. kilometrów, to mało jest państw i narodów tak sobie bliskich jak nasze. Łączą nas bowiem te same wartości. Spośród nich najważniejsze to umiłowanie wolności i umiłowanie suwerenności, mamy je głęboko zakorzenione w naszych duszach od stuleci –podkreślił polski prezydent.

Para prezydencka w Tbilisi. Bierze udział w Dniu Niepodległości Gruzji

„Rosja uważa, że czasy upadłego imperium wracają; otóż nie, te czasy skończyły się raz na zawsze”


Prezydent podkreślił, że niestety są państwa, „które swoją wolność definiują poprzez dominację i pozbawienie siłą wolności innych”.

– Wiedział o tym doskonale także świętej pamięci prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który podczas swojej bohaterskiej misji 12 sierpnia 2008 roku przemawiał zaledwie kilkaset metrów stąd, przed budynkiem parlamentu po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich na Gruzję – powiedział Duda.

Jak podkreślił, „po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, a dla nas także z północy i ze wschodu pokazali twarz, którą znamy od setek lat”.

– Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy – nie. Ten kraj to Rosja. Ten kraj uważa, że dawne czasy upadłego niecałe 20 lat temu imperium wracają, że znów dominacja będzie cechą tego regionu. Otóż nie będzie. Te czasy skończyły się raz na zawsze – oświadczył prezydent.

– I nadal nie możemy pozwolić, żeby w XXI wieku jakiekolwiek państwo uprawiało w dalszym ciągu imperialną i agresywną politykę bez poszanowania prawa międzynarodowego – powiedział Duda.

„Gruzini, czekamy na was w zjednoczonej Europie i w NATO”


Polski prezydent podkreślał znaczenie solidarności międzypaństwowej. – Nasza jedność i solidarność muszą stanąć na drodze każdego imperialnego marszu (...). Pragnę głośno powtórzyć, że w zjednoczonej Europie oraz NATO jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić naszych przyjaciół ze wschodniej części Europy, pomieścić Gruzję, Ukrainę czy Mołdawię – powiedział Duda.

Podkreślił, że polityka otwartych drzwi UE i NATO musi zostać utrzymana. – W Polsce i Polakach macie zawsze pewnego sojusznika, sojusznika który będzie wszelkimi swoimi możliwościami stawiał się za Gruzją oraz promował integrację Gruzji ze strukturami euroatlantyckimi – zapewnił Duda.

Przyznał jednocześnie – powołując się na doświadczenie Polski, że reformy wymagają wielkiego wysiłku i droga do UE oraz NATO jest trudna i „często wydaje się dłużyć bez końca”.

– Apeluję jako wasz przyjaciel o wytrwałość na drodze reform, a także o utrzymanie europejskich standardów – zwrócił się do Gruzinów polski prezydent.

Mówił też, że kultura europejska dzisiaj, to poszanowanie fundamentalnych wartości takich jak demokracja, prawa człowieka i wolność słowa. – Mówiąc o wspólnej Europie, musimy także mówić o tych wartościach i robić wszystko, by ich przestrzeganie było chronione przez prawo oraz organy państwa – mówił Duda.

– Gruzini, czekamy na was w zjednoczonej Europie, bo od wieków jesteście częścią jej dziedzictwa. Gruzini, czekamy na was w NATO, bo jesteście dumnym i dzielnym narodem, który zasługuje na bezpieczeństwo i na możliwość spokojnego budowania swojego dobrobytu. Jeszcze raz podkreślam, że macie w Polsce przyjaciela, który was na tej ścieżce będzie nadal wspierał – powiedział polski prezydent.


Sejm przyjął uchwałę w 10. rocznicę agresji Rosji na Gruzję