zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent honorowym obywatelem Starego Sącza

17:36, 29.10.2016;   autor: kf;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda odebrał w sobotę tytuł honorowego obywatela Starego Sącza. – Chociaż urodziłem się w Krakowie, Stary Sącz też jest moim rodzinnym miastem – mówił prezydent, dziękując za wyróżnienie. – Dwa rzędy tu z przodu, to moja rodzina – powiedział, wskazując na siedzących uczestników ceremonii.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wziął udział w uroczystej sesji rady miasta, podczas której odebrał tytuł honorowego obywatela. Miejscowi radni przyznali ten tytuł prezydentowi na sesji 26 września tego roku na wniosek burmistrza Jacka Lelka. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

W uzasadnieniu do uchwały rady miasta przypomniano, że Stary Sącz jest miastem rodzinnym ojca prezydenta prof. Jana Dudy, a sam prezydent związany jest z nim od dzieciństwa. Tutaj mieszka nadal jego rodzina. Radni przypomnieli również, że podczas wyborów prezydenckich Andrzej Duda osiągnął w gminie Stary Sącz poparcie wynoszące blisko 80 proc.

– Zawsze uważałem się za obywatela Starego Sącza, cieszę się, że Stary Sącz mnie dzisiaj uznał, tak jak uznaje się syna – powiedział prezydent podczas sobotniej uroczystości. Mówił, że przyjeżdżał do tego miasta, do swoich dziadków, w każde wakacje odkąd pamięta, aż do 12. roku życia, a zanim poszedł do szkoły, w Starym Sączu mieszkał.

– Honorowe obywatelstwo Starego Sącza, które traktuję jako swoiste uznanie za syna przez Stary Sącz, jest mi tak ogromnie drogie. To dla mnie naprawdę wielki zaszczyt i ogromna przyjemność osobista – powiedział prezydent.
 
 
 
...
 
– Stary Sącz mnie ukształtował przez parę elementów, które tu są, a pewnie nie dostrzegają ich państwo w swoim codziennym życiu – mówił Andrzej Duda do zebranych. Wymienił takie wartości, jak etos człowieka i szacunek do drugich. Jako przykład takich postaw, prezydent wymienił miejscowy cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej – zawsze zadbany, chociaż nie spoczywają na nim Polacy. – Mam poczucie, że tym nasiąkałem i to wyniosłem – powiedział prezydent.

Mówił też, że dla niego Stary Sącz to św. Kinga i jej historia oparta na „wielkiej wartości, jaką było po pierwsze polskie państwo, po drugie chrześcijaństwo, wiara katolicka”. – To wielka tradycja pieczołowicie przechowywana nie tylko w klasztorze Klarysek (...), ale ona jest w mieszkańcach Starego Sącza i zawsze była – zaznaczył.

Burmistrz miasta Jacek Lelek w wygłoszonej laudacji podkreślił wyjątkowość uroczystości, w czasie której tytuł honorowego obywatela przyjął prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. – Dla nas starosądeczan powodem wielkiej dumy są silne związki prezydenta ze Starym Sączem – powiedział.

Burmistrz przypomniał związki rodzinne Andrzeja Dudy ze Starym Sączem oraz podkreślił, że do związków z tym miastem prezydent wielokrotnie nawiązywał w swoich przemówieniach i wypowiedziach. – Za najważniejszą zasługę uznajemy jednak fakt, że system wartości, tak mocno zakorzeniony wśród mieszkańców Sądecczyzny, w których na czoło wysuwają się Bóg, ojczyzna, rodzina, szacunek dla ludzkiej pracy jest tak czytelny w życiu i działalności pana prezydenta – powiedział Lelek.

Według niego wręczenie tytułu honorowego obywatela prezydentowi Dudzie jest dopełnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce w historii miasta w tym roku: oficjalnego uznania św. Kingi przez Stolicę Apostolską za patronkę Starego Sącza i umieszczenia jej wizerunku w nowym herbie miasta.

Podczas uroczystej sesji rady miasta prezydent Duda wbił pierwszy gwóźdź do poświęconego wcześniej sztandaru Starego Sącza z nowym herbem przedstawiającym patronkę miasta św. Kingę, a następnie przekazał sztandar burmistrzowi.

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych