zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent i marszałek Senatu o noweli Kk, zaostrzającej kary wobec lekarzy

15:00, 22.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrzająca kary wobec lekarzy była – według marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – jednym z tematów jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Temat kar za nieumyślne spowodowanie śmierci wywołał mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy – powiedział Grodzki.


Podziel się:   Więcej

– Mówiliśmy m.in. o słynnym artykule 37 a, dotyczącym kar za nieumyślne spowodowanie śmierci, który wywołał gwałtowne reakcje i mnóstwo obaw w środowisku młodych lekarzy, co skutkuje już niestety negatywnie tym, że liczba rezydentur w Polsce dla kandydatów na chirurgów nie została w znacznej mierze obsadzona – powiedział marszałek Senatu po wtorkowym spotkaniu z prezydentem.

– Młodzi ludzie mówią, że skoro mają iść do bezwzględnego więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, to wolą być (...) dermatologami, fizykoterapeutami czy uprawiać dyscypliny medyczne, które są, nazwijmy to, mniej obarczone ryzykiem utraty pacjenta – wskazywał Grodzki. W jego opinii, „to już się dzieje i wymaga pilnej reakcji państwa”, bo „za chwilę nie będzie nas miał kto operować”.

– Ten artykuł powinien być zniesiony i taka inicjatywa ustawodawcza poszła z Senatu do Sejmu, tylko zalega w szufladach sejmowych – dodał.

Chodzi o nowelizację art. 37a Kodeksu karnego wprowadzoną na mocy tarczy 4.0, czyli ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID–19, która weszła w życie w czerwcu.
Dotychczas w myśl art. 37a Kk, jeśli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, sąd mógł zamiast niej orzec grzywnę albo ograniczenie wolności. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu przy takich przestępstwach sąd może odstąpić od kary więzienia tylko w przypadku, gdyby orzekł karę nieprzekraczającą roku. Oznacza to, że zmiana art. 37a Kk będzie miała wpływ na zasady wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą więzienia nieprzekraczającą 8 lat.

W czerwcu „Rzeczpospolita” pisała, że zdaniem medyków znowelizowany przepis 37a Kk uderzy przede wszystkim w lekarzy. Jak pisał dziennik, lekarze sprzeciwiają się tej zmianie, która – zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej – bezpośrednio wpływa na zasady wymierzania przez sądy kar za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 k.k. – czyny zagrożone karą do 5 lat więzienia) i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 § 1 i 2 k.k. – czyny zagrożone karą do 3 i do 5 lat więzienia).

Grodzki, mówiąc o wtorkowym spotkaniu z prezydentem, poinformował ponadto, że rozmowa dotyczyła też kwestii międzynarodowych, w tym Trójkąta Weimarskiego. – Jest taka koncepcja, żeby go odmrażać trochę na poziomie senackim z senatem Francji, z Bundesratem, z Senatem Rzeczypospolitej. Ponadto – jak mówił – rozmowa dotyczyła rozpoczynającej się we wtorek po południu wizyty prezydenta we Włoszech.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych