zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent i premier spotkali się ws. przedłużenia stanu wyjątkowego

10:55, 28.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– We wtorek rano odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego poświęcone kwestii przedłużenia stanu wyjątkowego; decyzja prezydenta zapadnie do piątku – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Rząd zajmie się tą kwestią we wtorek.

Spychalski poinformował, że o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego prezydent i premier rozmawiali we wtorek rano. Prezydent – dodał jego rzecznik – podejmie decyzję w tej sprawie do piątku.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września.

Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.


Rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego
Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową” oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.


Müller o sytuacji na granicy: Opinia publiczna musi wiedzieć z czym mamy do czynienia
Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa.

Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.


Prezydent: Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą
Zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym, jeśli nie ustały przyczyny jego wprowadzenia, prezydent może w drodze rozporządzenia przedłużyć czas trwania tego stanu na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Rozporządzenie prezydenta przedstawiane jest Sejmowi, który może je uchylić.


Terlecki: Sytuacja na granicy coraz poważniejsza, to nakazuje przedłużyć stan wyjątkowy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych