zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca

19:54, 06.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Według niego, wybory prezydenckie trzeba przeprowadzić jak najszybciej, ale w bezpieczny sposób.


Podziel się:   Więcej

Prezydent odpowiadał w poniedziałek na Facebooku na pytania internatów. Na pytanie, czy wybory prezydenckie powinny się odbyć 10 maja i co z głosowaniem korespondencyjnym, Andrzej Duda odparł, że w poniedziałek w Sejmie będą podejmowane decyzje w sprawie głosowania korespondencyjnego.

– Ja osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca – oświadczył prezydent. Jego zdaniem, wybory prezydenckie powinny się odbyć w taki sposób, żeby „to było bezpieczne dla życia i zdrowia Polaków”. Ale – jak dodał – „z drugiej strony potrzebne nam są te wybory i to jak najszybciej”. – Bo to jest też kwestia ciągłości władzy państwowej. To jest też kwestia bezpieczeństwa ustrojowego państwa. To jest także kwestia tego właśnie w jaki sposób będziemy skutecznie walczyli z koronawirusem – mówił Andrzej Duda.

W jego ocenie, „chodzi tu o kwestie stabilności władz i w ogóle pewności sytuacji także politycznej”. – W związku z powyższym wybory są potrzebne, ale muszą być przeprowadzone w taki sposób, aby było to jak najbezpieczniejsze dla tych, którzy będą brali w nich udział. To jest sprawa fundamentalna. Tu życie i zdrowie ma znaczenie absolutnie podstawowe – podkreślił prezydent.

Sejm zajmie się drugim projektem PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach
– Ja uważam, że (wybory) trzeba przeprowadzić jak najszybciej, ale w sposób bezpieczny – dodał Andrzej Duda.

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Projekt ten zakłada m.in., że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji.

Wcześniej w poniedziałek Sejm nie zgodził się, aby wprowadzić do porządku obrad poprzedni projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt ten dotyczył wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich a zgłoszona do niego autopoprawka zakładała, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu.

Sejm nie wprowadził do porządku obrad projektu PiS ws głosowania korespondencyjnego

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych