zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jadwiga Chruściel położyła wielkie zasługi dla wychowania kilku pokoleń młodzieży polonijnej

18:06, 27.05.2022;   autor: akune;   źródło: IAR, KAI, ITwitter

W Warszawie pożegnano Jadwigę Chruściel, uczestniczkę Powstania Warszawskiego i córkę jego dowódcy generała Antoniego Chruściela „Montera”, a także harcmistrzynię, instruktorkę harcerską oraz wychowawczynię polonijnej młodzieży. List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W uroczystej mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wzięli udział rodzina, kombatanci, przedstawiciele władz oraz druhny i druhowie harcerscy.

Trumna z ciałem Jadwigi Chruściel została okryta biało-czerwoną flagą. Przed mszą św. stanął przy niej posterunek harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Nad portretem zmarłej umieszczono harcerski krzyż.

Podczas mszy żałobnej odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Głos zabrał także szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Prezydent Duda podkreślił, że Jadwiga Chruściel położyła wielkie zasługi dla wychowania kilku pokoleń młodzieży polonijnej w wierności prawu harcerskiemu i etosowi Niepodległej.

„Inspirowała licznych rodaków do naśladowania przykładu naszych najwybitniejszych bohaterów, podtrzymywała nadzieję i napełniała wiarą w ponowne odrodzenie Ojczyzny” – napisał prezydent.


Prezydent: Bez poświęcenia nie byłoby wolnej Polski


Prezydent: Pewnie nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców warszawskich
Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślał, że śp. Jadwiga Chruściel pozostanie wzorem postawy służby Ojczyźnie.


Premier: Stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem
Przy dźwiękach „Modlitwy harcerskiej” trumna z ciałem Jadwigi Chruściel została wyprowadzona z Katedry Polowej WP. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy liturgii udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach i złożyli kwiaty na grobie rodziców Jadwigi Chruściel: Walerii Chruściel z domu Strońskiej i gen. Antoniego Chruściela.

Zgodnie ze swoją wolą dh. Jadwiga Chruściel zostanie pochowana na cmentarzu w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 25 czerwca 2022 r.

Jadwiga Chruściel spocznie obok swojej siostry Wandy, zmarłej w 2006 r. Na amerykańskim cmentarzu pochowanych zostało wielu weteranów II wojny światowej, Polaków zasłużonych dla swojej Ojczyzny i Polonii w USA.


Prezydent o Powstaniu Warszawskim: Wielkie pragnienie wolności musiało się urzeczywistnić