zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jan Paweł II był najważniejszym dla świata Polakiem w historii

16:19, 16.10.2019;   autor: łz;   źródło: PAP

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas środowej prezentacji ekspozycji głównej Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

- Dla tych, którzy żyli w latach 80., 90., obcowanie z Ojcem Świętym, wcześniej z księdzem kardynałem, było czymś naturalnym. Mam to szczęście, że należę do pokolenia, które pamięta jeszcze żyjącego księdza kardynała. Wielokrotnie miałem możliwość słuchania Ojca Świętego, tego, co mówił, oglądania go. Dzisiaj to już jest historia, przychodzą następne pokolenia, które muszą zobaczyć, co znaczą te dwie postaci - powiedział prezydent.

Podkreślił, że Jan Paweł II był „najważniejszym dla świata Polakiem w historii” i że „był jednym z tych, którzy bezpośrednim swoim działaniem doprowadzili do upadku komunizmu”. Zaznaczył, że papieża przez wiele lat wspierał Prymas Wyszyński.

Wspominając wybór Karola Wojtyły na papieża, którego 41. rocznica przypada w środę, prezydent powiedział, że „to był niesłychany moment, trudny do opisania”. - Dzisiaj się nie zdarza, że nagle Polak zajmuje taką pozycję na świecie, najbardziej powszechną, o tak niezwykłej mocy oddziaływania. To muzeum jest tak ważne, bo ono ma to pokazać - podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że Jan Paweł II i Prymas Wyszyński prezentowali świat wartości, który pozwolił nam przetrwać najtrudniejsze momenty naszej historii. Dodał, że istotą muzeum jest przekazanie tych wartości młodym pokoleniom.


Premier Morawiecki: Jan Paweł II uczył nas zasad demokracji
 
 
 
...
 
Największe postacie polskiego Kościoła

„Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i Karol Wojtyła św. Jan Paweł II - dwie największe postacie polskiego Kościoła ostatnich setek lat, a może i dwie największe postaci w historii Polski, na pewno II połowy XX wieku - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, zauważając, że także w sondażach Jan Paweł II uznawany jest za „największego Polaka”. - Jest miejsce, gdzie można się o nich dowiedzieć, które o nich opowiada - wskazał mając na myśli muzeum.

Gliński przypomniał, że urodził się i wychował w komunizmie. - Żyliśmy w kraju, który był krajem potwornym. Komunizm, czas PRL-u to był nie tylko kraj beznadziei, szary, kraj bez perspektyw, kraj, który codziennie marnował potencjał ludzki, talentów, marzeń, ale to był także kraj, w którym dominowały antywartości, następowała negatywna selekcja. Władzę sprawowali ludzie, którzy opowiadali się po stronie antywartości, bez wiary, ale też ludzie, którzy wyzbywali się wartości moralnych, etycznych - wspominał.

- Opoką był kościół, a kościołem kierował Prymas Tysiąclecia - zaznaczył prof. Gliński. Jak mówił, Polska była wyjątkowym krajem w obozie socjalistycznym, w którym Kościół przetrwał - dzięki Prymasowi Tysiąclecia. - Dzięki Prymasowi przeżyliśmy PRL - podsumował.

Wspominając moment wyboru Karola Wojtyły na papieża, Gliński powiedział: "”o był taki ładunek emocji na następne lata, że później się zdarzył cud Solidarności, cud wspólnoty narodowej, bo te wszystkie przemiany demokratyczne, obalenia komunizmu one się zaczęły od tego momentu”.

Minister kultury zauważył, że dopiero, gdy zabrakło Jana Pawła II, w Polsce „zaczęło się piekło”, „przemysł pogardy”, i „mowa nienawiści”. - Dopóki Jan Paweł II żył, nikt się na to nie odważył - powiedział wicepremier. Jak dodał, jest bardzo zadowolony, że przed czterech laty Jarosław Sellin namówił go cztery lata temu, aby „ostro wejść we wsparcie tego muzeum”.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych