zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jedność i solidarność najważniejsze w ramach NATO

09:17, 29.06.2022;   autor: msies;   źródło: IAR

Rozmowy na szczycie NATO w Madrycie będą dotyczyły głównie wsparcia dla Ukrainy oraz zagrożenia ze strony Rosji – powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem obrad przywódców Sojuszu. Podkreślił, że kluczowa jest jedność państw NATO wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wspólna pomoc udzielana władzom w Kijowie.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda podczas briefingu zaznaczył, że Rosja już dawno powinna zostać uznana za zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.

Jedność i solidarność kluczowe w NATO w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę - podkreślał prezydent. – Wielkim osiągnięciem jest to, że wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tak zdecydowany sposób państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego stanęły razem solidarnie i razem działają i ta pomoc Ukrainie jest rzeczywiście udzielana, dzięki czemu Ukraina dalej trwa wobec potęgi militarnej jaką jest Rosja – powiedział prezydent.


Prezydent Andrzej Duda przybył do Madrytu, gdzie weźmie udział w szczycie NATO
 
 
 
...
 

Nowa koncepcja strategiczna NATO


Prezydent nawiązał też do nowej koncepcji strategicznej NATO, która ma być zaakceptowana dziś na szczycie.

– To jest bardzo ważne. Rosja przestaje być partnerem NATO, co szczerze mówiąc, co już dawno powinno się stać, ale dzisiaj rzeczywiście jest ona bez wątpienia największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tych na wschodniej flance. Rosja praktycznie bez ogródek grozi i państwom bałtyckim i słyszeliśmy wielokrotnie różne wypowiedzi z groźbami na temat Polski. Chciałbym, żeby to wszystko znalazło odzwierciedlenie w postanowieniach szczytu – dodał.

Prezydent podkreślał wagę nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, w której – jak mówił – „jest zmieniony zasadniczo aparat pojęciowy”. – Rosja przestaje być partnerem NATO, co, szczerze mówiąc, już dawno powinno się stać, ale dziś rzeczywiście jest ona bez wątpienia największym zagrożeniem dla państw NATO, zwłaszcza tych na wschodniej flance – zaznaczył Andrzej Duda.

Polski przywódca dodał, że podczas obrad w Madrycie będą również rozważane wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.


Poranna sesja szczytu będzie poświęcona rosyjskiej wojnie rozpętanej na Ukrainie, oraz jej konsekwencjom. Według prezydenta, środowe rozmowy będą dotyczyły wzmocnienia bezpieczeństwa, a także m.in. kwestii relacji z Chinami i problemu potencjalnego kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję.

Później przywódcy państw Sojuszu mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg – „największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”.

W trakcie szczytu mają być podjęte ważne decyzje w sprawie w sprawie niemal 8-krotnego zwiększenia, do 300 tysięcy żołnierzy, sił wysokiej gotowości Sojuszu.
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i kanclerzem Scholzem

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych