zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, polityka amerykańska się nie zmienia

20:44, 24.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Nie ma co ukrywać, że są głębokie różnice w sensie ideologicznym, natomiast nie mam wątpliwości, że jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, kwestie fundamentalne, to polityka amerykańska się nie zmienia – powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o polskie relacje z obecną administracją amerykańską.


Podziel się:   Więcej

Prezydent w piątkowym wywiadzie dla Telewizji Polskiej pytany był m.in. o to, jak obecnie wyglądają nasze relacje z administracją prezydenta USA Joe Bidena, czy są one gorsze niż były wcześniej.

Tu jasno trzeba powiedzieć, nie ma co ukrywać, są głębokie różnice w sensie takim ideologicznym, postrzegania świata – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że „nie ma żadnych wątpliwości, że – jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, o te kwestie fundamentalne - to tutaj polityka amerykańska się nie zmienia”.

– I te kwestie, które, myślę, dla Polaków są najważniejsze – właśnie związane z bezpieczeństwem, z funkcjonowaniem przestrzeni międzynarodowej - one pozostają stabilne i tu zmian żadnych nie ma – zaznaczył prezydent.Prezydent: Pozytywnie przyjmujemy zapowiedzi administracji Joe Bidena w sprawie bezpieczeństwa
– Natomiast pewne kwestie właśnie, jak powiedziałem, natury ideologicznej. Obecna administracja amerykańska jest zdecydowanie bardziej lewicowa niż poprzednia. My nie jesteśmy lewicowi. My jesteśmy prospołeczni, ale jednak konserwatywni – kontynuował.

Duda podkreślił, że uważa się za konserwatywnego polityka.

– Trudno jest znaleźć w tym zakresie wspólny język, bo to moje postrzeganie świata jest inne. Ja jestem człowiekiem o raczej bardzo twardych zasadach, staram się ich trzymać, jestem człowiekiem wierzącym, wielu ludzi tego nie rozumie tu w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza po tej stronie lewicowej – wskazywał.


Nowa administracja w USA, kontynuacja partnerstwa z Polską
Według prezydenta „do tego dołączają się ludzie z Polski, którzy tu działają na szkodę Polski w Stanach Zjednoczonych, opowiadają nieprawdę o sytuacji w naszym kraju”.

– Takich przypadków jest bardzo wiele, kreują całkowicie fałszywy obraz (...) sytuacji w Polsce, tego, co się dzieje, tego, w jaki sposób sprawowana dziś jest w Polsce władza. W jakimś sensie mierzymy się z tym wszystkim, nie jest to łatwe, ale działamy – powiedział.


Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych