zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jeśli na wybory samorządowe nałożą się wybory parlamentarne, zrobi się zamieszanie

19:08, 05.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

W zakresie przesunięcia wyborów samorządowych nic mi jeszcze nie proponowano; jeśli będzie rozsądna propozycja, uważnie się jej przyjrzę – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak ocenił, jeśli na wybory samorządowe nałożą się wybory parlamentarne, „to rzeczywiście zrobi się duże zamieszanie".


Podziel się:   Więcej

Prezydent w wywiadzie dla platformy PlayKraków.news pytany był o zgłaszany przez polityków PiS pomysł przesunięcia wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku. W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski mówił, że taka możliwość jest nadal aktualna. – Chcielibyśmy iść w tym kierunku, ale to wszystko jest uzależnione od uzgodnień z panem prezydentem – podkreśli polityk PiS.

Prezydent, pytany w wywiadzie, co sądzi o tym pomyśle, odpowiedział, że „w tym zakresie niczego mu jeszcze nie proponowano, żadne rozwiązania konkretne nie były mu przedstawione, nawet w tym sensie kuluarowym".

– Oczywiście docierają do mnie informacje, że trwają różne przymiarki, ale docierają również do mnie informacje takie, że w samym łonie dzisiejszej Zjednoczonej Prawicy, czyli obozu rządzącego, jakby ostateczna decyzja w tym przedmiocie też nie zapadła, stąd jeszcze nie ma złożonego w Sejmie odpowiedniego projektu ustawy – powiedział. Zadeklarował jednocześnie, że jeśli pojawi się propozycja w tym zakresie, to bardzo uważnie jej się przyjrzy.

Warto spojrzeć na wypowiedź szefowej Krajowego Biura Wyborczego (Magdaleny Pietrzak – PAP) sprzed bodaj chyba dwóch tygodni, która – pytana o tę kwestię – powiedziała, że dla samej PKW jest to pewien problem, czy to związany w ogóle z przeprowadzeniem wyborów, te wybory gdyby wszystkie miały się odbyć w 2023 roku, to byłaby duża komasacja – zauważył Duda.


Terlecki: Chcemy utrzymać jedność ZP; to bardzo zły moment na wybory
– Ja bym powiedział tak: gdyby one wszystkie rzeczywiście miały się odbyć jesienią 2023 w zbliżonych do siebie terminach, to będziemy mieli bardzo duży bałagan polityczny. (...) Trzeba sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście takiej czystej realizacji reguł demokratycznych z puntu widzenia wyborczego sprzyja takie zamieszanie, jakie (...) by było w tym momencie – mówił prezydent.

Zwrócił uwagę, że wybory parlamentarne i samorządowe mają zupełnie inny charakter; wskazywał także, że same wybory samorządowe są bardzo skomplikowane, wybieramy w nich na kilku poziomach: województw, powiatów, gmin. – Jeżeli na to wszystko nam się nałożą jeszcze wybory parlamentarne – Sejm, Senat – to rzeczywiście zrobi się duże zamieszanie – ocenił prezydent.

Według niego, „jest inny jeszcze problem, demokratyczny". – Pamiętajmy o tym, że wyborach samorządowych bardzo często jest tak, że biorą w nich udział kandydaci, zwłaszcza w tych wyborach jednoosobowych, gdzie startuje się na urząd wójta, burmistrza, prezydenta miasta, którzy nie są i absolutnie nie chcą być utożsamiani z żadnym z tych wielkich ugrupowań politycznych głównej sceny – wskazał Duda.

Jak dodał, należy zadać pytanie, czy tacy kandydaci nie będą w trudniejszej sytuacji, „jeżeli będzie w tym samym czasie realizowana kampania, gdzie te wielkie partie będą finansowały swoje ogromne kampanie billboardowe, telewizyjne, gdzie będziemy mieli cały czas epatowanie tymi znakami i hasłami głównych partii". Według prezydenta to jeden z poważnych problemów takiej kampanii.


Sondaż: Zjednoczona Prawica - 32,9 proc. Na jakie poparcie mogę liczyć pozostałe partie?
– Dlatego, jeśli będzie jakaś rozsądna propozycja w tym zakresie, na pewno bardzo uważnie się jej przyjrzę – powtórzył Andrzej Duda.

Dopytywany, czy w takim razie można powiedzieć, że nie wyklucza podpisania ustawy dotyczącej przesunięcia wyborów, Duda odpowiedział, że musi zobaczyć, jaka będzie konkretna ustawa, która trafi na prezydenckie biurko.

– Sam pomysł można ocenić, ale pytanie, co będzie tak naprawdę w tej ustawie, bo poza tym mogą być np. rzeczy, które będą nie do przyjęcia i wtedy oczywiście będę miał kłopot. Bo z jednej strony mam dobre rozwiązanie, z którym bym się zgodził, ale z drugiej strony – jest również coś, z czym absolutnie z punktu widzenia państwowego, konstytucyjnego, demokratycznego zgodzić się nie można. Tego typu sytuacje czasem się zdarzają – tłumaczył prezydent.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).


„Wybory w maju ważne, by zachować ciągłość władzy państwowej”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych