zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jest grupa sędziów, która zapomniała jaka jest ich rzeczywista rola

20:05, 16.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jest grupa sędziów, która zupełnie zapomniała jaka jest ich rzeczywista rola, komu służą i po co zostali powołani na swoje urzędy sędziowskie – powiedział w czwartek w Opolu Lubelskim prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że liczy, iż spokojnie uda się naprawić w Polsce wymiar sprawiedliwości.


Podziel się:   Więcej

Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Opola Lubelskiego podkreślił, że podstawowym obowiązkiem sędziów jest służyć obywatelom i Rzeczypospolitej, o czym stanowi ślubowanie sędziowskie.

– Kto tego nie przestrzega narusza żelazną regułę ślubowania sędziowskiego – zaznaczył. – Niestety jest grupa sędziów, która zupełnie zapomniała jaka jest ich rzeczywista rola, komu służą i po co zostali powołani na swoje urzędy sędziowskie – oświadczył prezydent.

– Mam nadzieję, że powoli, konsekwentnie i spokojnie uda nam się wymiar sprawiedliwości naprawić, a ci, którzy w nim nie powinni być po prostu zwyczajnie od niego odejdą. Tak byłoby najlepiej dla polskiego wymiaru sprawiedliwości i dla Rzeczypospolitej – podkreślił prezydent.


Prezydent i marszałek Senatu rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości
 
 
 
...
 
„Musi zostać naprawiony wymiar sprawiedliwości”

– Musi zostać naprawiony wymiar sprawiedliwości; nie może być tak, że ludzie mówią, że sądy są niesprawiedliwe, że sądy źle działają i że sprawiedliwości nie znajdziesz w sądzie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Są obszary, które wymagają w Polsce naprawy – naprawiony musi zostać wymiar sprawiedliwości. Nie może być tak, że ludzie mówią, że sądy są niesprawiedliwe, że sądy źle działają i że sprawiedliwości nie znajdziesz w sądzie – zaznaczył Duda.

— Niektórym, podkreślam, niektórym, bo absolutnie nie wszystkim, ale niektórym sędziom wydaje się, że są bogami, bo mają nieograniczoną władzę nad ludźmi, którzy stają przed sądem. Otóż jest dokładnie odwrotnie i zupełnie inaczej. Sędziowie są sługami Rzeczypospolitej i narodu polskiego – oświadczył prezydent.


Prezydent Duda: Reforma wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna
„Będę stał przy polskich rolnikach i dbał o ich sprawy”

– Chcę zapewnić, że nadal będę stał przy polskich rolnikach, będę myślał i dbał o ich sprawy, i będę walczył we wszystkich przypadkach, jeżeli będę widział, że rolnicy mieliby być pokrzywdzeni – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że rolnictwo jest ogromnie ważną częścią naszej gospodarki. – Produkcja rolna tworzy ogromną część naszego PKB. Dzisiaj jest jednym z podstawowych naszych towarów eksportowych, to co wyprodukuje polski rolnik – zaznaczył.

Dodał, że rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. – Co jest ogromnie cenne, dla mnie jako prezydenta odpowiedzialnego za bezpieczeństwo państwa i jego obywateli, ma znaczenie fundamentalne – powiedział Andrzej Duda.


– Chcę za to podziękować tu właśnie w Opolu Lubelskim, bo bardzo wielu mieszkańców tego powiatu, czy to pracuje na roli, czy jest związanych z szeroko pojętym rolnictwem – dodał prezydent.

Zaznaczył, że walczył o to, by Polska dostała tekę komisarza UE ds. rolnictwa. – Było dla mnie rzeczą naturalną, że kandydatem do tej teki będzie nie kto inny jak Janusz Wojciechowski i tak się stało. Jestem z tego powodu ogromnie zadowolony. Uważam, że jest to nasz wielki sukces – podkreślił Andrzej Duda.

– Chcę państwa zapewnić, że nadal będę stał przy polskich rolnikach, będę myślał i dbał o ich sprawy i będę walczył we wszystkich przypadkach, jeżeli tylko będę widział, że rolnicy mieliby być w jakikolwiek sposób pokrzywdzeni – oświadczył prezydent.


Prezydent Duda: Chcemy równego rozwoju państwa
„Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej”

– Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej; trwają ostatnie przygotowania w Ministerstwie Zdrowia we współpracy ze mną – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił m.in. że wciąż aktualnym postulatem społecznym jest naprawa służby zdrowia, ale który jest bardzo trudny do zrealizowania. – Jeżeli popatrzymy w perspektywie ostatnich 30 lat – nikomu się to jeszcze tak naprawdę nie udało. Były różne próby podejmowane, różnie się one kończyły, niestety najczęściej niepowodzeniem. Dobrych zmian, rzeczywiście dobrych, na przestrzeni ostatnich 30 lat nie było zbyt wiele – zauważył.

– Chcę państwu powiedzieć bardzo mocno, że patrzymy także w przyszłość, bo uważam, że to, czego do tej pory nam brakowało, kiedy planowane były różne działania w ochronie zdrowia, to było właśnie spojrzenie w przyszłość, spojrzenie w statystyki, spojrzenie na to, co jest najniebezpieczniejsze i z czym prawdopodobnie zetkniemy się w przyszłości. Dziś wszystkie wskaźniki jednoznacznie mówią, że śmiertelność w Polsce na przestrzeni najbliższych zbliżających się kilkunastu lat i przyszłych dziesięcioleci to będą choroby nowotworowe – powiedział Duda.

Prezydent mówił też, że choroby nowotworowe są w jakimś sensie chorobami cywilizacyjnymi. – Musimy się na to przygotować. Musimy mieć strategię narodową, strategię onkologiczną, musimy mieć narodową strategię walki z rakiem mówiąc inaczej. Musimy mieć to wypełnione specjalnymi programami, musimy być przygotowani na opiekę nad ludźmi, którzy zostali dotknięci chorobami nowotworowymi. Musimy być przygotowani na opiekę także i paliatywną, która będzie się niejako zbiegała z opieką nad seniorami, nad osobami starszymi, jako że osób w starszym wieku, bardzo poważnie zaawansowanym, będzie mieli coraz więcej – podkreślił.

– Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej. Powstała z mojej inicjatywy specjalna ustawa, do której w tej chwili jest pisana strategia, trwają ostatnie przygotowania w Ministerstwie Zdrowia we współpracy ze mną, we współpracy z Narodową Radą Rozwoju" - poinformował Duda. "Mam nadzieję, że niedługo z panem ministrem (zdrowia, Łukaszem) Szumowskim będziemy w stanie tę Narodową Strategię ogłosić. Zobaczycie państwo tę wizję przyszłej polityki ochrony zdrowia i właśnie funkcjonowania systemu pomocy osobom, które są chore na choroby onkologiczne, a przede wszystkim jak będzie wyglądała w tym zakresie profilaktyka – dodał prezydent.


Prezydent: Walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym
„Jest plan, by na Lubelszczyźnie odbyło się spotkanie państw Trójmorza”

– Jest plan, aby na Lubelszczyźnie zorganizować w ciągu najbliższych miesięcy gospodarcze spotkanie państw Trójmorza – powiedział prezydent. – Niech przyjadą nasi sąsiedzi i zobaczą jak doskonałe są tutaj warunki inwestycyjne – dodał.

Prezydent podkreślił, że rząd chce zbudować Via Carpatię, która przetnie Polskę od granicy litewskiej, aż do granicy słowackiej. – Po to, żeby można było podróżować pomiędzy państwami bałtyckimi, a południem Europy – zaznaczył. – Realizujemy to dla rozwoju Polski, ale realizujemy, to także w ramach naszej współpracy z sąsiadami i z państwami naszej części Europy w ramach Inicjatywy Trójmorza – mówił Andrzej Duda.


Jak dodał, głęboko wierzy, że dzięki temu także i ten region odczuje rozwój w branży turystycznej, po drugie możliwości funkcjonowania biznesowego. – Przede wszystkim dla przedsiębiorców, że pojawią się tutaj nowi inwestorzy dzięki temu, że będzie łatwo dojechać, że będzie dobra komunikacja. Zrealizujemy to w ciągu najbliższych kilku lat – zadeklarował prezydent.

Poinformował, że jest plan na to, aby na Lubelszczyźnie zorganizować w ciągu najbliższych miesięcy gospodarcze spotkanie państw Trójmorza. – Bardzo dobrze, niech przyjadą właśnie nasi sąsiedzi z państw Trójmorza, niech przyjadą i zobaczą jak wygląda ta część Polski, jak doskonałe są tutaj warunki inwestycyjne – powiedział prezydent.

Mówiąc o budowie drogi Via Carpatia Duda podkreślił, że jest ona niezbędna. – Prowadzimy ten program, bo uważam, że jest on w tej części Polski niezbędny i że ona zasługuje by być tak samo traktowana jak Polska Zachodnia, czy Polska Centralna. Tu taka droga jest niezbędna, droga, która będzie stanowiła arterię komunikacyjną z północy na południe i z południa na północ, której tak bardzo do tej pory brakowało – zaznaczył Duda.


Wicepremier Sasin: Via Carpatia stajesię na terenie Polski faktem

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
27-02-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych