zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Prezydent jest w kontakcie z rządem ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego”

14:57, 27.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem i odpowiednimi ministrami w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego; poczekajmy na wniosek ze strony rządu; prezydent jest przygotowany na tę ewentualność – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że rząd we wtorek zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego.

Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań. Wcześniej w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Spychalski powiedział, że w tej sprawie prezydent jest w stałym, bezpośrednim kontakcie zarówno z premierem, jak i odpowiednimi ministrami.

– Temat był wielokrotnie przedmiotem rozmów prezydenta. Prezydent także publicznie wypowiadał się w kwestii ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego, mówiąc, że jeśli będzie taka potrzeba, to władze Rzeczpospolitej będą odpowiednie decyzje w tym zakresie podejmowały – mówił rzecznik prezydenta. – Poczekajmy na wniosek ze strony rządu – dodał.

Podkreślił, że prezydent jest przygotowany na tę ewentualność.


Kwestia przedłużenia stanu wyjątkowego na wtorkowym posiedzeniu rządu
Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.


„Mamy obowiązek strzec granicy Unii Europejskiej przed nielegalną migracją”
Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa.

Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.


Prezydent: Partnerzy Polski z Europy Zachodniej rozumieją powagę ataków hybrydowych

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych