zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jestem wdzięczny naszym sojusznikom za wsparcie

15:25, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jestem głęboko wdzięczny tym naszym sojusznikom, którzy okazali nam wsparcie w związku z wypowiedziami o współodpowiedzialności Polski za wywołanie wojny – powiedział prezydent Andrzej Duda. Wsparcie dla Polski jest także w światowych, również izraelskich mediach – dodał.


Podziel się:   Więcej

46 szefów państw i rządów weźmie udział w czwartek w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Na forum nie przyjedzie prezydent Andrzej Duda, dla którego organizatorzy nie przewidzieli wystąpienia. Podczas forum głos ma zabrać m.in. prezydent Rosji Władimir Putin. W związku z trwającym sporem historycznym na linii Warszawa – Moskwa, udzieleniem głosu na forum Putinowi i nieudzieleniem go Dudzie, prezydent RP uznał, że nie pojedzie do Jerozolimy.

Polskę będzie reprezentował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

Prezydent, który w środę uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos pytany, czy spodziewa się, że prezydent Rosji wykorzysta Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie do powtórzenia tez o współodpowiedzialności Polski za wywołanie wojny i czy liczy na wsparcie polskiego stanowiska przez inne kraje, powiedział: „Zobaczymy, jak postąpią nasi sojusznicy. To decyzja tych, którzy będą mogli zabrać głos w Yad Vashem”.

Jednocześnie podkreślił, że jest „głęboko wdzięczny wszystkim tym naszym sojusznikom, którzy już okazali nam wsparcie”. – Wsparcie dla Polski jest, ono jest także i w światowych, a również i izraelskich mediach, zrozumienie dla mojej, dla naszej postawy w tej sprawie – dodał Andrzej Duda.


Prezydent: Słowa Władimira Putina są całkowitym wypaczeniem prawdy historycznej
„To jest ewidentny wyraz solidarności”

Andrzej Duda przypomniał, że prezydent Litwy Gitanas Nauseda odwołał udział w obchodach w Jerozolimie, będzie natomiast uczestniczył w uroczystościach 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony przez ONZ, w dawnym obozie Auschwitz-Birkenau w Polsce.

– To jest ewidentny wyraz solidarności. Natomiast prezydent Łotwy, w bardzo wyraźny i powiedziałbym nawet ostry sposób odniósł się do słów wypowiadanych przez prezydenta Władimira Putina i w ogóle zachowania rosyjskiego w tej sprawie w swoim orędziu, które wygłaszał do korpusu dyplomatycznego w Rydze – powiedział Duda.


SzefBBN: Wypowiedzi prezydenta Rosji szkalujące Polskę to przemyślana strategia
Wypowiedź prezydenta Łotwy

W ubiegłym tygodniu prezydent Łotwy Egils Levits na spotkaniu z dyplomatami powiedział: „Słuchamy z niedowierzaniem i potępiamy przychodzącą z Rosji fałszowaną historię II wojny światowej. To niewiarygodne, że 75 lat po zakończeniu wojny wciąż słyszymy absurdalne oskarżenia pod adresem naszego sojusznika w NATO i UE - Polski i wobec nas samych”.

Jak dodał, Łotwa i jej sąsiedzi utracili wolność na skutek „paktu dwóch totalitarnych reżimów” i obraźliwe jest zniekształcanie historii, której świadkowie wciąż żyją.


Sejm potępia prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji
Prezydent Rosji o rezolucji Parlamentu Europejskiego

W grudniu prezydent Rosji negatywnie ocenił przyjętą we wrześniu rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Sprzeciwił się stawianiu na jednej płaszczyźnie ZSRR i hitlerowskich Niemiec.

Negował znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow, przekonując, że przyczyną wojny był pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium przy zajęciu Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.


„Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski”. Oświadczenie premiera

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych